Rím ide vyvážať odpad do zahraničia, deti už nemohli vychádzať na ulicu

Aktuálna odpadová kríza v Ríme. [EPA-EFE/Angelo Carconi]

Večnému mestu chýbajú spaľovne a skládky, čo vyvolalo politický spor medzi Hnutím piatich hviezd a talianskou ľavicou. Dočasným riešením je export odpadkov do Švédska a ďalších európskych krajín.

Večné mesto prežíva odpadovú krízu. Hoci Rím si s odpadom nevie poradiť už desaťročia, ešte vypuklejším sa stal od roku 2013. Vtedy európske úrady nariadili uzavretie najväčšej mestskej skládky Malagrotta pre porušenie európskych štandardov.

Trápenie vyvrcholilo nedávno, keď muselo talianske hlavné mesto uzavrieť niektoré spaľovne a zariadenia na spracovanie odpadu v okolí mesta z dôvodu údržby. Zostávajúce zariadenia odvtedy pracujú na maximálnej kapacite. Ani to však nestačí. Odpadkov bolo na konci júna toľko, že sa zberná spoločnosť AMA sa rozhodla pozastaviť zber, pretože nemala miesto, kde mohla odpad odviezť.

V rovnakom čase administratíva regiónu Lazio, do ktorého Rím patrí, vydala varovanie o ohrození verejného zdravia v dôsledku kombinácie chýbajúceho zberu odpadu a vlny horúčav. Situácia v meste je taká zlá, že Talianska pediatrická spoločnosť rodičom odporučila, aby deti nepúšťala na ulicu, obzvlášť tie s alergiami.

Situácia sa mierne zlepšila

Piateho júla do riešenia problému vstúpila regionálna vláda nariadením, ktoré AMA umožnilo využiť všetky spaľovne a zariadenia v regióne. Podnik vyzvala, aby mesto vyčistilo v priebehu siedmich dní.

Koordináciu krokov Rímu a regionálnej vlády sa o niekoľko dní rozhodla riadiť priamo talianska vláda. Hraničný termín, do ktorého malo byť mesto čisté, zvýšila na dva týždne.

Slovensko má lepšie odpadové štatistiky, skládkuje pritom čoraz viac

Slovenské ministerstvo životného prostredia sa chváli vyššou recykláciou a nižším skládkovaním. Za prvým údajom je najmä kvalitnejšie výkazníctvo, druhý ukazovateľ je spochybnený nárastom v absolútnych číslach.

V uplynulých dňoch sa situácia mierne zlepšila. AMA do ulíc poslala 400 nových smetiarskych áut a pozbierala takmer 13 tisíc ton odpadu. Po odstránení odpadkov mestské cisternové vozidlá ulice vydezinfikovali.

Riešenia sú však len dočasné. Problémy s likvidáciou odpadu budú pokračovať.

„V strednodobom horizonte rokujeme s ostatnými členskými štátmi Európskej únie o vývoze prebytkového odpadu za hranice,“ povedal taliansky minister životného prostredia Sergio Costa 9. júla po koordinačnom stretnutí s miestnymi úradmi.

Drahý a škodlivý vývoz

Tisícky ton odpadu Taliani pošlú do Štokholmu a Göteborgu, kde ho Švédi spália na energetické účely.

Rokovania s Bulharskom sú stále otvorené. Odpad by sa tam mohol vyvážať vlakmi už v nasledujúcich týždňoch. Podľa periodika Il Mesaggero sú ďalšími možnosťami Portugalsko, Cyprus a Rakúsko.

Preprava odpadu nie je lacná. Rimania už dnes za odvoz platia v priemere 394 eur ročne, čo je približne o sto eur viac ako je taliansky priemer.

Okrem peňaženiek zanechá preprava odpadu stopy aj na životnom prostredí. Podľa nástroja na meranie uhlíkovej stopy, ktorý vyvinuli výskumníci z Technologickej univerzity v Dánsku a Univerzity v južnom Dánsku, vyprodukuje štandardná kontajnerová loď od 829 do 1 606 kilogramov emisií oxidu uhličitého na námornú míľu. Vzdialenosť z najbližšieho prístavu Civitavecchia do Švédska je viac ako tri tisíc námorných míľ.

Politický spor o zodpovednosti

Minister životného prostredia Sergio Costa, nominant Hnutia piatich hviezd, označil vývoz odpadu do zahraničia za prechodné riešenie na najbližšie dva až tri roky. Konečným riešením by mala byť výstavba nových zariadení na spracovanie odpadu.

Žiadny konkrétny plán na ich výstavbu však zatiaľ neexistuje. Rímska závislosť na iných členských krajinách preto pravdepodobne ešte nejaký čas potrvá.

Zálohovanie PET fliaš, zákaz ničenia nového tovaru, odpadová polícia. Francúzsko robí ekologický obrat

Ambiciózny francúzsky odpadový zákon prichádza so systémom vratných záloh aj zákazom vyhadzovania nepredaných výrobkov. Obce sa obávajú narušenia triedenia ostatných obalov, mimovládky príliš vágnych ustanovení.

Kríza s odpadom vyvolala v talianskej politike roztržku o zodpovednosti.

Rímska primátorka Virginia Raggi je prvou političkou antisystémového Hnutia piatich hviezd, ktorá v Taliansku vyhrala komunálne voľby. Regionálny parlament však vedie stredoľavá Demokratická strana (PD), ktorá je na národnej úrovni v opozícii. Guvernér regiónu Lazio Nicola Zingaretti je tiež šéfom PD v celom Taliansku.

Hádka talianskych europoslancov

„Mesto je úplne neschopné zabezpečiť základnú službu, akou je zber odpadu,“ povedal novozvolený europoslanec z PD Massimiliano Smeriglio. Ten predtým viac ako šesť rokov pracoval v Zingarettiho administratíve Lazia ako viceprezident regiónu.

„Uplynulé udalosti sú ďalším zlyhaním starostkinej administratívy,“ skonštatoval Smeriglio pre portál EURACTIV.com. „Pod vedením Hnutia piatich hviezd sa Rím stal chaotickým a chudobným mestom, ktoré dnes ukazuje svoju najhoršiu tvár,“ dodal.

Nesúhlasí s ním Daniela Rondinelli, novozvolená europoslankyňa z Hnutia piatich hviezd zo stredotalianskeho volebného obvodu. Vo vyhlásení pre EURACTIV.com Zingarreti obvinila regionálnu administratívu z „obrovského oneskorenia“ pri vyhlásení administratívneho nariadenia z piateho júla.

„Problémy s odpadkami v Ríme môžeme vyriešiť iba spoločnou inštitucionálnou spoluprácou medzi všetkými stranami,“ povedala europoslankyňa. Účasť premiéra Conteho a ministra životného prostredia Costu na riešení môže podľa nej priniesť pozitívne výsledky.