Ropný priemysel riskuje, keď vsádza na plasty, tvrdia vedci

Každý rok skončí v oceánoch 8 miliónov ton plastového odpadu. [EPA-EFE/Nic Bothmat]

Veľkí producenti ropy rátajú s tým, že boj proti plastom bude neúspešný a vládam sa nepodarí obmedziť dopyt po jednorazových plastoch. Hrozí, že miliardy dolárov uviaznu v neekologických investíciách v petrochemickom priemysle, uviedli vedci.

Počas koronakrízy nastal dramatický prepad v spotrebe ropy. Zapríčinil ho útlm dopravy. Naopak, energia z obnoviteľných zdrojov zažila rozmach.

Ropný priemysel preto čelí v posledných mesiacoch otázke, či sa ropa stala nenávratne palivom minulosti.

Podľa novej správy finančného think-tanku Carbon Tracker a organizácie pre udržateľnosť a vývoj Systemiq sa však producenti ropy nevzdávajú. Budúcnosťou ropy majú byť podľa ropných spoločností plasty.

Priemysel: Spotreba plastov bude rásť

Aj keď plasty v súčasnosti tvoria len 9 percent dopytu po rope, ich výroba sa od roku 2000 zvyšuje priemerne o 4 percentá ročne. Producenti ropy očakávajú, že tempo rastu sa bude zrýchľovať najmä kvôli rozvíjajúcim sa ekonomikám, uvádza správa.

V najbližších piatich rokoch plánuje ropný priemysel investovať najmenej 400 miliárd dolárov (337,8 miliardy eur) do výroby nových plastov bez podielu recyklovanej zložky, čo predstavuje nárast o štvrtinu. Analytici však varujú, že tým výrobcovia ropy riskujú obrovské straty pre investorov.

„Výrobcovia plastov rátajú vo svojich odhadoch s tým, že sa v nasledujúcich 10 až 20 rokoch spotreba plastov zdvojnásobí. Predpokladajú, že spoločnosť nenájde riešenie ako znížiť používanie plastov a ani ho nedokáže nahradiť iným materiálom alebo účinne recyklovať,“ uvádza autor správy Kingsmill Bond, energetický stratég spoločnosti Carbon Tracker.

Slováci produkujú čoraz viac odpadu, polovica končí na skládkach

Princíp „zaplať, koľko vyhodíš“ a lepšie nakladanie s bioodpadmi. To sú riešenia, s ktorými prichádza rezort životného prostredia, aby znížil vysokú mieru skládkovania na Slovensku. Zelené organizácie hovoria o predchádzaní vzniku odpadu a recyklácii, v hre ostáva aj jeho spaľovanie.

Podľa Bonda je od ropných spoločností nerozumné, ak sa domnievajú, že budú môcť ďalších 50 rokov beztrestne pokračovať v znečisťovaní, tak ako to robili posledných 70 rokov.

Ročne sa vyrobí asi 350 miliónov ton plastu, z toho asi polovica v Ázii, 19 percent v Severnej Amerike a 16 percent v Európe.

Podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry z roku 2018 bude dopyt po petrochemických výrobkoch v nasledujúcich dekádach rásť. Plasty, hnojivá, čistiace prostriedky a ďalšie položky majú byť zodpovedné za viac ako tretinu predpokladaného zvýšenia dopytu po rope do roku 2030 a za takmer polovicu do roku 2050.

Nárast používania plastov spôsobil ekologickú krízu. Každý rok skončí v oceánoch viac než 8 miliónov ton plastového odpadu.

To motivovalo vlády, aby začali viac recyklovať, zaviedli prísnejšie obmedzenia pri zneškodňovaní odpadu a v niektorých prípadoch zakázali jednorazové plasty.

Obavy zo znečistenia

Analytici z Carbon Tracker predpokladajú, že dopyt po novom plaste klesne zo štyroch percent ročne na menej ako jedno percento, keďže vlády čoraz viac tlačia, aby sa spotreba plastov znížila. Dopyt by mal vrcholiť v roku 2027.

Tona plastu v celom svojom výrobnom reťazci, od ťažby ropy, cez výrobu až po spálenie alebo uloženie na skládkach, uvoľní podľa správy dvakrát viac oxidu uhličitého ako je to pri produkcii tony ropných palív.

„Ropné spoločnosti si myslia, že ich globálna snaha o zníženie emisií uhlíka neovplyvní,“ uviedol Bond.

Podľa neho by sa výrobcovia plastov mali podieľať na externalitách, ktoré spôsobujú svojou činnosťou. Ide o emisie oxidu uhličitého, náklady na zdravotníctvo alebo na znečistenie oceánov. Ak by sa vyčíslili skutočné vplyvy, ktoré majú plasty na životné prostredie a spoločnosť, išlo by približne o 1000 dolárov na tonu alebo celkovo o 350 miliárd dolárov ročne.

Európska únia v júli tohto roku navrhla daň z nerecyklovaných plastov vo výške 800 eur za tonu.

Recyklácia sa stala dôležitou témou po tom, ako Čína v roku 2018 obmedzila dovoz plastov na druhotné spracovanie. Plastový odpad najmä z bohatých krajín vtedy zaplavil južnú a juhovýchodnú Áziu.

Interpol minulý týždeň varoval, že zločinecké organizácie profitujú z obrovského množstva plastového odpadu tak, že ho namiesto recyklácie spaľujú a skládkujú.