Rovnaké nabíjačky na mobily aj notebooky? Europoslanci vyzvali Komisiu, aby pripravila zákon

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Európska komisia by mala podľa europoslancov zákonom zabezpečiť, aby boli nabíjačky pre pre mobily, notebooky, tablety, elektronické čítačky a podobné zariadenia rovnaké. Jedným z iniciátorov debaty o tejto téme bol aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

V stredajšom uznesení k Európskemu ekologickému dohovoru europoslanci požiadali Komisiu o “legislatívne návrhy týkajúce sa spoločných nabíjačiek pre mobilné IT zariadenia”. Do tejto skupiny patria napríklad mobily, notebooky, tablety a elektronické čítačky.

Ako poslanci EPP upozornili vo svojej nedávnej otázke na Komisiu, európska exekutíva môže normu pre univerzálnu nabíjačku mobilných rádiových zariadení prijať prostredníctvom delegovaného aktu k smernici o rádiových zariadeniach z roku 2014.

Environmentálny problém

Europoslanci z EPP zároveň pripomenuli, že používanie rôznych nabíjačiek je aj environmentálny problém, keďže ich hromadenie podľa odhadov vytvára viac ako 51 tisíc ton elektrického odpadu ročne.

Slovenský eurposlanec Ivan Štefanec (EPP, KDH) počas pondelňajšej debaty  (13. januára)  v Európskom parlamente zdôraznil, že zjednocovanie typov nabíjačiek je “logický krok” a v prospech všetkých občanov Únie, ktorý im zabezpečí pohodlie a a bezpečnosť zariadení.

“Nemenej dôležitá je otázka ohľaduplnosti ku životnému prostrediu, a preto potrebujeme navrhované opatrenie zaviesť čo najskôr,” dodal.

Jednoduchšia oprava práčok či chladničiek má pomôcť klíme a znížiť plytvanie

Jednoduchšia opraviteľnosť práčok, chladničiek a ďalších domácich spotrebičov podľa Európskej komisie ušetrí spotrebiteľom asi 150 eur ročne a Únii pomôže plniť klimatické ciele. Mimovládky zmeny vítajú, no volajú po ich rozšírení.

Spoločné bezdrôtové nabíjanie

Podľa Štefancových slov si Európska únia dobre uvedomuje, že trend budúcnosti je bezdrôtové nabíjanie, ktoré si však vyžaduje štandardizáciu a europarlament preto nechce, aby to niektorý výrobca blokoval. Europoslanec je presvedčený, že technické prekážky v zjednocovaní nabíjačiek neexistujú.

“Už pred časom sa v EÚ zjednotila časť nabíjacích systémov na platforme MicroUSB. Oproti minulosti, keď mal takmer každý model inú koncovku, to bol výrazný pokrok. Žiaľ, stále existujú na trhu veľkí hráči, ktorí odmietajú ďalšie zjednocovanie,” konštatoval slovenský europoslanec.

Debata o potrebe zaviesť rovnaké konektory sa uskutočnila počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Ďalšími iniciátormi debaty boli poľská europoslankyňa Róža Thunová a holandský poslanec Antonius Manders, obaja z frakcie EPP.

Operátori začnú zverejňovať dáta o svojom vplyve na klímu

Telekomunikační operátori, ktorí pokrývajú dve tretiny svetového trhu, sa zaviazali zverejniť informácie o tom, ako pôsobia na životné prostredie. Mobilný priemysel sa tak po prvýkrát aktivizuje pri tvorbe plánu znižovania spotreby energie a emisií skleníkových plynov.