Stredozemné more pláva v odpadkoch

Pobrežie Stredozemného mora v severnom Libanone. [EPA-EFE/Nabil Mounzer]

Množstvo odpadov vypustených do mora medzi Európou a Afrikou sa od 90. rokov strojnásobilo. Ohrozuje 800 živočíšnych druhov.

Stredozemné more trpí najväčším množstvom odpadu spomedzi európskych morí. Znečistením najväčšieho európskeho mora sa zaoberá nedávno zverejnená štúdia Francúzskeho výskumného ústavu pre využívanie mora (IFREMER). Pracoval na nej 20 rokov.

„V 90. rokoch bolo v Stredozemnom mori 100 produktov z odpadu na kilometer štvorcový. Do roku 2012 hustota stúpla na 200 a v roku 2015 bola 300 odpadkov na štvorcový kilometer,“ hovorí Olivia Gérignyová, jedna z vedúcich výskumníčok štúdie publikovanej v časopise Marine Pollution Bulletin.

Dramatické rozmnoženie mikroplastov

Rastúci trend môže vysvetľovať zvýšená výrobou plastových produktov, ale aj kvalitnejšie meranie podľa novej Rámcovej smernice o morskej stratégii z roku 2008.

V Severnom mori vychádza na kilometer štvorcový 50 odpadkov, čo je šesťkrát menej ako v Stredozemnom mori.

Rím ide vyvážať odpad do zahraničia, deti už nemohli vychádzať na ulicu

Večnému mestu chýbajú spaľovne a skládky, čo vyvolalo politický spor medzi Hnutím piatich hviezd a talianskou ľavicou. Dočasným riešením je export odpadkov do Švédska a ďalších európskych krajín.

Na množstvo odpadu v moriach už v minulosti upozorňovalo periodikum Nature Communications, ktoré vo svojej štúdii analyzovalo distribúciu a prechodné trendy plastov v svetových oceánoch medzi rokmi 1957 a 2016.

Najnovšia štúdia poukázala na dramatické rozmnoženie mikroplastov v oceánoch od začiatku 90. rokov. Takzvaný „koberec“ na stredozemnom morskom dne tvoria zo 60 percent práve zvyšky z plastových tašiek, fliaš, obalov, oblečenia, rybárskych sietí či povrazov. Odpady v Stredozemnom mori pochádzajú z rôznych zdrojov, napríklad z komerčných či súkromných člnov, rybolovu, pobrežných miest, skládok či priemyselných oblastí.

Vyššia koncentrácia odpadu je blízko pobreží. Nadmerné množstvo odpadkov sa nachádza pri Marseille a severnej Korzike, čo je tiež francúzske teritórium.

Ohrozených 800 druhov

V oceánoch každoročne skončí okolo osem milión ton plastov. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) uvádza, že do Stredozemného mora okolité krajiny každý rok vypustia 570 tisíc ton plastov.

Najväčším producentom plastových odpadov je spomedzi stredozemských krajín Francúzsko. Ročne ich vyrobí podľa WWF 18,6 percenta z celkového objemu v regióne vo výške 24 miliónov ton. Začiatkom júla tohto roku Paríž predstavil legislatívu obehovej ekonomiky, ktorá sa zameriava na redukciu výroby a využívania plastov. Z Francúzska sa však ročne dostane do Stredozemného mora len 10 tisíc ton plastového odpadu. Najviac ho uniká z Egyptu, až 250 tisíc ton ročne.

Zálohovanie PET fliaš, zákaz ničenia nového tovaru, odpadová polícia. Francúzsko robí ekologický obrat

Ambiciózny francúzsky odpadový zákon prichádza so systémom vratných záloh aj zákazom vyhadzovania nepredaných výrobkov. Obce sa obávajú narušenia triedenia ostatných obalov, mimovládky príliš vágnych ustanovení.

Odpad v moriach nie je problémom len kvôli znečisteným plážam, ale obzvlášť kvôli ničivému vplyvu na morskú faunu. Do väčších kusov sa zvieratá zamotávajú, tie menšie si môžu zmýliť s potravou. Zvieratá môžu plasty zabiť priamo alebo ich môžu otráviť toxickými látkami.

Zasiahnutých je najmenej 800 druhov živočíchov, z ktorých 17 percent je podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody ohrozených.

Ak budú ľudia pokračovať vo vypúšťaní plastov dnešným tempom, v roku 2050 bude v oceánoch viac plastov než rýb.