Taliani zaplatia 20 miliónov eur za toxické skládky

Európsky súdny dvor včera odsúdil Taliansko za „dlhoročné zlyhanie pri likvidácii komunálneho odpadu v Neapole.“ Zaplatiť musí 20 miliónov eur a 120 000 eur za každý deň zdržania. Informovali  o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF a tlačová agentúra APA.

Na problém s čiernymi skládkami s toxickým odpadom Komisia upozornila pred viac ako deviatimi rokmi. V roku 2007 naznačila talianskej vláde, že v kampánskom regióne nezvláda zabezpečiť udržateľnú likvidáciu odpadu.

Dlhodobé zlyhanie neapolských úradov sa nezriedka pripisuje tamojšej mafii – Camorre. Toxické skládky sa stali lukratívnym zdrojom príjmov neapolskej mafie a to už začiatkom 80. rokov. Spoločnosti v Kampánii platili iba zlomok nákladov za odvoz a likvidáciu odpadu neoficiálnym odpadovým firmám pod palcom mafie, ktoré následne odpad vyvážali na polia, či do jazier a studní.  

Kríza okolo likvidácie komunálneho odpadu eskalovala v juhotalianskom meste v rokoch 2010 a 2011. Na uliciach Neapola, ale aj ďalších miest Kampánie sa vtedy hromadil zapáchajúci odpad. Až do súčasnosti sa nazhromaždilo viac ako šesť miliónov ton odpadu, ktorých likvidácia si vyžiada 15 rokov, konštatoval súd.

Sudcovia taktiež konštatovali, že kedysi najúrodnejší región trpí „veľkým nedostatkom“ v oblasti odpadového hospodárstva, ktorý má potenciál narušiť likvidáciu odpadu v celej krajine.

Problém sa nepodarilo vyriešiť žiadnej z talianskych vlád a to aj napriek prísľubom a budovaniu nových spaľovní a miest na spracovanie organického odpadu. Predchádzajúce vlády dokonca v rámci núdzových opatrení prevážali nelegálny odpad z Neapola do iných častí Talianska či dokonca iných členských štátov a to vrátane Nemecka a Španielska.

Komisia pôvodne požiadala súd o pokutu pre Rím až vo výške 56 miliónov eur a ďalších 257.000 eur za každý deň zdržania.

Španieli v problémoch

Problémy s nelegálnym odpadom má aj Španielsko. Komisia včera oznámila, že žaluje vládu pred Európskym súdnym dvorom za zlé nakladanie s odpadmi vo viacerých regiónoch a to vrátane Andalúzie, Baleárskych a Kanárskych ostrovov, Kastílie-La Mancha, Kastílie a León a Murcia.

„Napriek predchádzajúcim varovaniam zo strany Komisie sa Španielsku nepodarilo prijať opatrenia na uzatvorenie alebo ekologickú obnovu viac ako 61 nelegálnych skládok, tak ako je to stanovené v právnych predpisoch EÚ,“ tvrdí Komisia.

Členské štáty musia odstraňovať odpad spôsobom, ktorý neohrozuje ľudské zdravie a životné prostredie.

Komisia prvýkrát upozornila španielske úrady v marci 2007. Tie v roku 2011 prijali akčný plán na odstraňovanie nelegálneho odpadu. Napriek tomu sa podľa Komisie väčšina prác na regenerácia a uzatvorení skládok ešte nezačala.

EurActiv/TASR