Za najväčší environmentálny problém považujú Slováci odpad, Európania klímu

Triedenie odpadu na Vianočných trhoch v Bratislave. [TASR/Jaroslav Novák]

Klimatická politika má byť hlavnou prioritou Európskeho parlamentu podľa tretiny Európanov a štvrtiny Slovákov, uvádza najnovší Eurobarometer.

Boj proti klimatickej zmene by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Naznačil to nový prieskum Eurobarometra, ktorý si nechal vypracovať zákonodarný zbor EÚ.

Prieskum agentúry Kantar zverejnený v piatok (29. novembra) zdôraznil aj úlohu klimatických protestov mládeže, ktoré sa už tradične konajú posledný piatok v mesiaci naprieč celou Európou.

Dôvod účasti na eurovoľbách

Výsledky prieskumu naznačili, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Potvrdili to reakcie občanov 28 členských krajín EÚ. V období od 8. do 22. októbra bolo oslovených 27 607 respondentov.

Výsledky tohto prieskumu potvrdili predošlé zistenia, že boj proti klimatickým zmenám bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa najmä mladí ľudia v EÚ zúčastnili na májových voľbách do europarlamentu.

Slovensko a voľby do Európskeho parlamentu 2019: Zaostrené na mladých

Štúdia OĽGY GYÁRFÁŠOVEJ podrobne rozoberá slovenské výsledky volieb z viacerých hľadísk a obsahuje odporúčania pre udržanie trendu zvýšenej účasti na eurovoľbách a záujmu o EÚ. 

Celkovo až 32 percent Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25 percent oslovených Slovákov.

Životné prostredie najviac zmieňujú občania z 11 krajín, najviac zo Švédska (62 percent), Dánska (50) a Holandska (46).

Slovákov najviac trápi odpad

Prieskum sa zameral aj na otázku, ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre nadpolovičnú väčšinu Európanov (52 percent) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35) a potom znečistenie morí (31).

Slovákov najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40 percent), znečistenie ovzdušia (36), odlesňovanie (34) a tiež znečistenie riek a jazier (30).

Väčšina Slovákov sa cíti slabo informovaná o problémoch kvality ovzdušia

Ľudia nebudú podľa aktivistov podporovať boj proti špinavému vzduchu, kým nebudú mať k dispozícii zrozumiteľné údaje. Politikov, ktorí sa do Bratislavy schádzajú na európske fórum, vyzvali na razantné kroky.

Predseda EP David Sassoli, ktorý sa v pondelok (2. decembra) zúčastní na klimatickej konferencii OSN (COP25) v Madride, vyhlásil, že prieskum Eurobarometra jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. V tejto súvislosti pripomenul, že europoslanci vo štvrtok v Štrasburgu schválili uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. „Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom,” opísal situáciu Sassoli.

Prieskum sa zameral aj na protesty mladých ľudí, ktoré sa začali vlani a zmobilizovali už milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 60 percent Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy vplyv na politiku na národnej i európskej úrovni. Najviac sú o tom presvedčení respondenti v Írsku (74 percent) a Švédsku (71), podobne však premýšľa aj 63 percent Slovákov. Pesimistickejšie sa v tomto smere prejavili Česi (42) a Briti (47).