Ku kontroverznému zákonu o odpadoch sa dnes vyjadria sociálni partneri

To, že v minulom týždni neprešiel návrh nového zákona o odpadoch legislatívnou radou vlády, bolo prekvapujúce.

K vyjadreniu legislatívnej rady, ktorá od rezortu životného prostredia očakáva nové znenie so zapracovanými pripomienkami, sa ministerstvo vyjadriť nechcelo.

Minister envirorezortu, Peter Žiga, predkladal zákon na rokovanie legislatívnej rady s dvoma rozpormi. Nepodarilo sa mu dospieť k dohode so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Republikovou úniou zamestnávateľov (RUZ).

Dnešné rokovanie tripartity môže byť veľmi zaujímavé. Sociálni partneri zväčša nemajú jasno, aké stanovisko ku "kontroverznému" zákonu zaujať.

Zamestnávatelia čakajú so zverejnením svojho stanoviska na rokovanie tripartity.

Podľa slov generálneho sekretára Republikovej únie zamestnávateľov, Martina Hoštáka, však majú o nový zákon záujem, pokiaľ ministerstvo zohľadní ich pripomienky.

ZMOS pôjde na rokovanie tripartity s pripomienkami, ktoré už prezentovalo v pripomienkovom konaní.

Na stiahnutie návrhu zákona vyzývajú spoločnosti pôsobiace v oblasti zberu a recyklácie odpadu, ktoré sa obávajú zániku slovenského recyklačného priemyslu.

Proti sú niektorí zástupcovia výrobcov a dovozcov, ktorí sú presvedčení, že nový zákon im zvýši náklady.

Naopak, podľa zástupcov najväčších výrobcov a dovozcov obalov a elektrospotrebičov, nový zákon zlepší situáciu v zbere odpadov.

Hľadanie pravdy

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona sleduje pripravovaný zákon záujmy lobistov a finančných skupín.

Domnieva sa, že pri jeho príprave minister, vláda aj vládna strana zlyhali a vyzýva k stiahnutiu návrhu zákona z legislatívneho procesu.

„Keď tento zákon prejde, starosta bude musieť zvýšiť ceny za odpad pre občanov a na druhej strane bude jednou nohou v base,“ uviedol Sinom.

Tvrdenia Zsolta Simona absolútne odmieta hovorca envirorezortu Maroš Stano, podľa ktorého je záhadou, ako prišiel poslanec Simon na to, že ľudia budú platiť viac.

"Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov funguje v moderných európskych krajinách, ako sú napríklad škandinávske krajiny, kde občania po jeho zavedení za odpad reálne zaplatili menej ako predtým," vysvetlil.

Trestná zodpovednosť starostov v súvislosti so zákonom o odpadoch je podľa Stana tiež vylúčená. "Hospodárenie obce môže kontrolovať len Najvyšší kontrolný úrad," dodal v tejto súvislosti.

Simon obvinil aj ZMOS, ktoré podľa neho pri pripomienkovaní zákona nedostatočne zastupovalo záujmy svojich členov.

Na Simonove výhrady reagovala podpredsedníčka ZMOSu Viera Krakovská: "Ja som bola pri všetkých týchto rokovaniach a musím povedať, že som čestne a dobre zastupovala. Pán Simon tam nebol."

Simon ďalej varoval, že nová právna norma po uvedení do praxe povedie k vytvoreniu monopolu, ktorý získa niektorá z organizácií združujúca v tejto oblasti výrobcov.

Tvrdenia Zsolta Simona o hrozbe monopolu sú podľa zástupcov najväčších výrobcov a dovozcov obalov a elektrospotrebičov výmyslom.

Podľa nich návrh zákona počíta s konkurenčným prostredím medzi organizáciami zodpovednosti výrobcov vo vzťahu k výrobcom aj k obciam a financovaniu ich zberu.

Zástupcovia najväčších výrobcov a dovozcov obalov a elektrospotrebičov poukazujú na to, že proti návrhu zákona protestujú len spoločnosti, ktorým vyhovuje dnešný neprehľadný systém.

Množstvo pripomienok

Na začiatku mája (pozn. 6. mája) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu.

Celkovo k návrhu zákona prišlo 2665 pripomienok, z toho 1614 zásadných.

Ministerstvo vyhodnotilo 2614 z 2665 zaslaných pripomienok, z ktorých akceptovalo 1123 pripomienok.

Podľa ministerstva z 1614 zásadných pripomienok rezort akceptoval 617 pripomienok, čiastočne akceptoval 215 pripomienok, z toho 174 zásadných.

Čo sa množstva pripomienok týka, je to v porovnaní s predchádzajúcim návrhom nového zákona o odpadoch z roku 2012 len o niekoľko menej pripomienok.

K návrhu, ktorý pripravil ešte v roku 2011 bývalý šéf rezortu József Nagy prišlo takmer tritisíc pripomienok, ktoré sa podľa súčasného ministra Petra Žigu nedali do zákona zapracovať a Nagyov návrh stiahol.

Zdá sa, že zapracovanie podobného počtu pripomienok pri novom návrhu rezortu problém nerobí.

Podľa hovorcu envirorezortu Maroša Stana ide často o duplicitné pripomienky, respektíve pripomienky technicko- formálneho charakteru.