Zákon zakáže plastové tašky zadarmo. Viac ovplyvní menšie obchody

plastový odpad obehové hospodárstvo

Plastové tašky už nemajú byť zadarmo. FOTO-TASR/AP (Frank Augstein)

Ak doteraz obchodníci poskytovali ľahké plastové tašky zadarmo, po novom ich budú musieť predávať. A ak ich predávajú, budú musieť poskytnúť aj alternatívy – iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie. Popri tom všetkom budú musieť viesť evidenciu o spotrebe ľahkých plastových tašiek.

To sú hlavné zmeny, ktoré prináša novela zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia. Novelou si Slovensko splní povinnosť previesť do národného práva európsku smernicu o znížení spotreby ľahkých plastových tašiek z roku 2015. Novela je v pripomienkovom konaní do konca tohto týždňa.

Cieľ: menej odpadu

„Ľahké plastové tašky sa rýchlejšie stávajú odpadom, preto je potrebné zabrániť vplyvu takéhoto odpadu na životné prostredie,“ píše sa v dôvodovej správe k novele zákona. „Znížením ich spotreby dochádza aj k nižšej tvorbe odpadu z obalov, čo je v plnom súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva, kde na prvom mieste je prechádzať vzniku odpadu.“

Čítajte aj: Tieto vás neprežijú. Slovenka navrhla okuliare, čo sa rozložia v komposte

Novelu zákona má vláda schváliť v decembri, potom pôjde do parlamentu. Do účinnosti by mala vstúpiť v marci 2017.

Rozklad plastových tašiek trvá desiatky až stovky rokov, pripomína v tlačovej správe. „Na Slováka pripadá ročne spotreba až 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je len okolo 200 tašiek na občana. Riešenia sa preto chopilo aj MŽP SR,“ píše ENVI-PAK.

Otázne počty za Slovensko

Na novelu a dokonca ani na používanie ľahkých plastových tašiek na Slovensku však nie je jednotný názor.

S číslom 466 prišla štúdia, ktorú si Európska komisia objednala pred predložením smernice o znížení spotreby ľahkých plastových tašiek. Štúdiu o jednorazových plastových taškách v EÚ vypracovala v roku 2012 britská konzultačná spoločnosť Eunomia.

Za Slovensko a niektoré ďalšie krajiny jej presný údaj chýbal, urobila preto odborný odhad. Rovnaký počet prisúdila aj ostatným z vyšehradskej štvorky, pobaltským krajinám a niektorým ďalším členom EÚ. Dopadli najhoršie.

Za vzorné štáty štúdia označila Dánsko a Fínsko s podielom 4 tašky na obyvateľa. Priemer EÚ je 175.

Reťazce ich už nerozdávajú

Riaditeľ NATUR-PACKU Michal Sebíň, ktorý tiež zastupuje výrobcov obalov, si myslí, že na Slovensku sa v skutočnosti spotrebuje menej ľahkých plastových tašiek. Povedal to pre EurActiv.sk.

Upozorňuje tiež na to, že veľké reťazce už ľahké plastové tašky dávnejšie neposkytujú zadarmo. O tom sa píše aj v správe o posúdení dopadu európskej smernice z dielne Komisie.

Správa z roku 2013 na jednej strane konštatuje, že Slovensko nemá žiadnu legislatívu zameranú na obmedzenie jednorazových plastových tašiek.

Na druhej strane však uvádza, že „niektoré predajne potravín (Billa, Hypernova and Kaufland) už nedávajú plastové tašky zadarmo, ale ich predávajú.“

Nové administratívne povinnosti

Podľa NATUR-PACKu novela ovplyvní najmä menších obchodníkov. Sebíň kritizuje, že im pribudnú nové administratívne povinnosti.

Tie totiž novela ukladá distribútorom tašiek, nie ich výrobcom. „Teda každému kto poskytuje plastové tašky na zabalenie pre zákazníkov. Od obchodných sietí po predajcov na trhoviskách alebo jarmokoch,“ vysvetľuje Sebíň pre EurActiv.sk.

Zadarmo dnes podľa neho takéto tašky dávajú napríklad niektoré lekárne. Im a ďalším malým a stredným podnikateľom novela „určite prinesie výrazný nárast administratívnych povinností“.

NATUR-PACK v pripomienkovom konaní preto navrhol, aby bola táto povinnosť prenesená na výrobcov a dovozcov ľahkých plastových tašiek. „Aj z hľadiska podchytenia reálnych množstiev je jednoduchšie zachytiť niekoľkých veľkých distribútorov ako každého jednotlivého predajcu,“ myslí si Sebíň.

Čítajte aj: Skládka je najhoršia možnosť. Bohužiaľ to je slovenská realita