Zálohovanie: Viac zálohovaných fliaš sa v obchodoch objaví koncom januára

Plastové fľaše a hliníkové plechovky Slovensko zálohuje od 3. januára. Zálohovať sa môžu iba fľaše a plechovky so symbolom Z. [TASR/Jaroslav Novák]

Systém zálohovania je spustený. Registrovaných je takmer dvetisíc odberných miest. Správca systému je s rozbehom spokojný, rezort životného prostredia chce s hodnotením počkať.  

Slovensko od 3. januára zálohuje PET fľaše a hliníkové obaly. V praxi to znamená, že zákazníci za každú fľašu alebo plechovky označenú symbolom „Z-Zálohované” zaplatia zálohu 15 centov. Tie dostanú naspäť ak fľaše a plechovky vrátia na vybrané miesta. Podmienkou je, aby zostali nestlačené.

Systém zálohovania na Slovensku funguje len necelé dva týždne. Na komplexné hodnotenie je ešte priskoro. Podľa informácií portálu EURACTIV Slovensko môžeme prvé spoľahlivé analýzy a hodnotenia očakávať až v lete. Vtedy by už malo byť zrejmé, či je zálohovanie úspech, alebo nie.

Napriek tomu sa však EURACTIV pýtal relevantných hráčov, ako hodnotia začiatok zálohovania. Ministerstvo životného prostredia chce s prvými hodnoteniami počkať do chvíle, keď si už občania budú pravidelne kupovať zálohované fľaše a obaly. Tie by sa mali na pulty obchodov vo väčšom množstve dostať koncom januára a začiatkom februára. Nezálohované plastové fľaše a plechovky sa môžu predávať do konca júna 2022. To je termín konca prechodného obdobia, v rámci ktorého môžu výrobcovia a reťazce dopredávať zásoby.

Správca zálohového systému je naopak s rozbehom spokojný. „Zálohový systém sme pripravovali desať mesiacov, čo je na tak komplexný systém extrémne krátka doba. Napriek tomu sme v spolupráci obchodníkov, výrobcov aj externých dodávateľov všetko zvládli pripraviť načas a môžem povedať – úspešne začať,” uviedla pre EURACTIV Slovensko hovorkyňa Správcu zálohového systému Lucia Morvai. Dodala však, že systém je ešte na začiatku. Prechodné obdobie chce správca využiť na hodnotenie prvých skúseností spotrebiteľov, výrobcov aj obchodníkov.

Viac materiálu vyššej kvality

Slovensko sa do roku 2025 zaviazalo zvýšiť množstvo vyzbieraných nápojových obalov na 90 percent. Ako uviedol envirorezort, takéto zvýšenie je na základe skúseností zo zahraničia možné len cez zálohový systém. Cez triedený zber je podľa ministerstva možné vyzbierať najviac 60 percent.

Obehová ekonomika v 2022: Recyklácia už nestačí, pozornosť sa presúva na opätovné využitie

Prechod z lineárnej k obehovej ekonomike sa tento rok zrýchli. Komisia navrhne nariadenia, ktoré by mali zabezpečiť viac informácií pre spotrebiteľov aj právo na opravu. Odpor príde od technologických gigantov.

„Zálohovanie dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje,” konštatuje tlačový odbor envirorezortu.

Okrem množstva vyzbieraných fliaš a plechoviek však bude ďalším dôležitým faktorom dopad systému na triedený zber. Kritici zavedenia systému zálohovania, medzi ktorých mimochodom patril aj súčasný minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), varovali pred negatívnym vplyvom zálohovania na triedený zber plastov.

Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré sú na Slovensku zodpovedné za financovanie triedeného zberu, zase upozorňovali na zvýšenie nákladov na triedený zber. Nápojové plasty sú totiž čistý a lukratívnym materiálom, ktorý je dobre spracovateľný a ľahko obchodovateľný. S rozbehom systému zálohovania, ale tieto obaly z triedeného zberu zmiznú. To môže zvýšiť náklady na PET fľaše, ktoré nespadajú pod systém zálohovania – napríklad mliečne obaly alebo obaly na kuchynský olej. Tie sa doteraz podľa organizácií zodpovednosti výrobcov v rámci doterajšieho systému zberu a recyklácie takpovediac „viezli” na nápojových obaloch.

Slabiny ukáže až prax

Morvai podotýka, že v nasledujúcom období je dôležité, aby verejnosť so systémom „zžila”, porozumela pridanej hodnote a zapájala sa.

„Sústredíme sa na komunikáciu a spoluprácu s odbernými miestami v prechodnom období. Je dôležité pre úspech systému aby mu zákazník rozumel a bol pre neho pohodlný a dostupný. Zdôrazňujeme, že len obaly so symbolom Z sa zálohujú, kde a ako ich je možné vrátiť aj to, že obaly ktoré nie sú zálohované nepatria do obchodu, ale naďalej do triedeného zberu.” hovorí.

Prechodné obdobie chce Správca zálohového systému využiť na dolaďovanie procesov, rozširovaní siete odberných miest, logistike, triediacom centre a ďalších procesoch, ktoré s nábehom súvisia.

Plastové fľaše a plechovky bude Slovensko zálohovať od roku 2022

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo návrh zákona o vratných nápojových obaloch z plastu a kovu. Kritici podľa neho nepredložili konštruktívne návrhy, ani vlastné analýzy nákladov.

Odberných miest je momentálne na Slovensku o niečo menej ako dvetisíc. Takzvané zálohomaty musia byť umiestnené v každej predajni s plochou nad 300 metrov štvorcových. Pre menšie predajne je umiestnenie automatu dobrovoľné. Aj tieto predajne však musia zálohované fľaše odoberať. Sieť predajní TESCO napríklad umiestnila automaty do 134 zo 154 predajní vrátane niektorých menších prevádzok. Správca aj ministerstvo životného prostredia tvrdia, že odberných miest bude viac.

Na skúsenosti s prihlasovaním do systému sa tesne po jeho spustení pozrel regionálny denník My Novohrad, ktorý sa na prax pýtal menších výrobcov. Erik Kelbel z malého pivovaru Huncút komunikáciu so správcom chválil, hoci uviedol, že registrácia bola z jeho pohľadu „trochu kostrbatá”. Takisto sa sťažoval, že správca nevyžadoval podpis všeobecných obchodných podmienok, čo by mohlo znamenať problém pri ich vymáhaní. Morvai však uviedla, že základné vecné a obchodné podmienky zmluvy a práva a povinnosti zmluvných strán sú neoddeliteľnou súčasťou zmluvy, a preto sú právne záväzné.

Morvai zároveň dodala, že slabiny systému ukáže až reálne fungovanie. Na ich riešenie je však správca pripravení.