Zálohovať PET fľaše budeme o rok skôr. Ministerstvo musí konať, tvrdia výrobcovia obalov

Ilustračná fotografia. [EPA-EFE/Luis Eduardo Noriega A.]

Rezort životného prostredia opäť zmenil termín zálohovania PET fliaš na začiatok roka 2022. Termín stihneme, ak ministerstvo urýchlene vyberie správcu zálohovacieho systému, hovoria výrobcovia obalov a obchodníci.

V opačnom prípade je zákon nevykonateľný, upozorňujú výrobcovia nealkoholických nápojov a piva spolu so zástupcami obchodu. Zároveň tvrdia, že „posun termínu rešpektujú a chcú poskytnúť ministerstvu maximálnu súčinnosť“.

Prvý krok však podľa nich musí urobiť enirorezort.

„Žiadali sme pána ministra, aby urýchlene začal proces výberu správcu. Akonáhle ministerstvo určí subjekt, ktorý má založiť neziskovú organizáciu zodpovednú za správu systému až vtedy sa samotný proces môže začať aj reálne pripravovať,“ hovorí pre EURACTIV.sk výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM) Lucia Morvai.

Slováci produkujú čoraz viac odpadu, polovica končí na skládkach

Princíp „zaplať, koľko vyhodíš“ a lepšie nakladanie s bioodpadmi. To sú riešenia, s ktorými prichádza rezort životného prostredia, aby znížil vysokú mieru skládkovania na Slovensku. Zelené organizácie hovoria o predchádzaní vzniku odpadu a recyklácii, v hre ostáva aj jeho spaľovanie.

Šéf rezortu chce zmeny v zákone

Minister Ján Budaj sa pre EURACTIV.sk vyjadril, že v „krátkej dobe“ chce ministerstvo správcu vybrať a ponuku spolupráce výrobcov obalov a obchodníkov víta. Súhlasí s nimi, že je to jeden z nevyhnutných predpokladov pre nastavenie celého systému zálohovania.

Zároveň upozorňuje, že do začiatku spustenia zálohovacieho systému sa bude zákon o zálohovaní ešte meniť, lebo v ňom rezort odhalil „viacero nedokonalostí“.

„Musíme zákon nastaviť tak, aby bol pre spotrebiteľov čo najkomfortnejší, aby bolo zálohovanie motivačné aj pre ľudí, ktorí inak odpady netriedia alebo PET fľašu pohodia do prírody,“ hovorí minister Budaj.

Chce zákon upraviť tak, „aby nebolo v lesoch, riekach, jazerách toľko plastového odpadu“.

Podľa Budaja tieto zmeny v systéme zálohovania vôbec nemusia „ísť na úkor výrobcov, naopak, možno to budú opatrenia, ktoré bude musieť urobiť štát“.

Ak to ministerstvo životného prostredia myslí s novým termínom zálohovania vážne, malo by vybrať správcu do konca roka, hovorí pre EURACTIV.sk Miloš Veverka z Centra pre trvaloudržateľné alternatívy

„Výrobcovia by mali mať asi jeden rok na prípravu systému, teda je najvyšší čas, aby ministerstvo zopakovalo výzvu na výber správcu,“ pripomína environmentalista.

Na zmeny v zákone nie je podľa Miloša Veverku dosť času.

Termín zálohovania sa viackrát menil

V apríli tohto roku pritom minister Ján Budaj ohlásil, že zálohovanie sa kvôli koronakríze odkladá a začne najskôr v roku 2023. Argumentoval vtedy tým, že kvôli pandémii Covid-19 mešká výber správcu, ktorý bude celý systém zálohovania prevádzkovať.

Odklad zálohovania zožal kritiku, nový šéf envirorezortu hovorí aj o ďalších zmenách

Environmentálna mimomovládka dôvodom posunutia termínu zálohovania PET fliaš a plechoviek nerozumie a považuje ho za krok späť. Europoslanec Martin Hojsík v súvislosti s vsunutím odkladu do balíku opatrení súvisiacich s koronavírusom hovorí o „smeráckych praktikách“.

„Výber správcu, ktorý bude schopný efektívne prevádzkovať celý systém, nie je možné prerokovať v riadnom termíne tak, aby sme zálohovanie spustili v roku 2022. Na skutočne efektívnu prípravu systému treba čas, ktorý sme teraz získali. Možno aj na odstránenie nejakých zákonných nedostatkov,“ hovoril v apríli šéf envirorezortu.

Po posunutí termínu na začiatok roka 2022 ministerstvo sľúbilo začať s výberom správcu v septembri. Chýba však konkrétna chronológia a termíny celého procesu.

Prečo je správca pre spustenie zálohovania dôležitý?

Správca je kľúčovým aktérom celého systému. V iných krajinách to býva neziskové združenie, ktoré vytvoria zástupcovia producentov obalov, obchodu a spotrebiteľov. Správca musí celý systém logisticky nastaviť, vybudovať centrá na zber PET fliaš a plechoviek a rozhodnúť, napríklad, aj o využití a rozmiestnení zberových automatov. Zákon stanovuje len veľkosť plochy predajní, ktorých sa má nová povinnosť dotknúť. O spôsobe zberu má rozhodnúť správca.

Envirorezort vyhlásil výzvu na správcu zálohového systému v decembri minulého roka. Do výzvy sa zapojili dvaja uchádzači, z nich splnil všetky podmienky len jeden. Bolo to konzorcium, ktoré tvorila Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS), Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Zväz obchodu (ZOSR). Ministerstvo životného prostredia po nástupe nového ministra Jána Budaja konanie zrušilo.

Štyri záujmové združenia – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR – spolu zastupujú najvýznamnejších domácich a zahraničných výrobcov, dovozcov a distribútorov nápojov. Podniky, ktoré združujú  umiestňujú na trh viac ako 80 percent všetkých jednorazových nápojových obalov.