Portugalsko chce ťažiť lítium pre európsky autopriemysel. Miestne komunity sú proti

Krátka správa.

Portugalsko by v budúcom roku mohlo schváliť ťažbu lítia. To je kľúčové pre výrobu batérií do elektrických áut. Európa je v súčasnosti plne závislá na jeho dovoze.

Podľa odhadov má Portugalsko najväčšie zásoby lítia na kontinente. Spolu s niklom a kobaltom sa lítium stalo cennou surovinou, pretože je dôležitým prvkom pri výrobe batérií pre elektrické vozidlá. Ložisko by mohlo poskytnúť dostatok lítia až pre 600-tisíc elektrických vozidiel ročne na nasledujúcich desať rokov.

Dopyt po lítiu prudko stúpa, pretože výrobcovia sa snažia vyrábať autá s nízkymi emisiami. Vlády budú tiež postupne vyraďovať vozidlá poháňané fosílnymi palivami, aby naplnili svoje klimatické záväzky.

Ťažba a výroba lítia však majú negatívny vplyv na životné prostredie a proti jeho ťažbe často protestujú miestne komunity. V obci Covas do Barroso, pri ktorej sa má baňa otvoriť, zámer vyvolal zdesenie. Vodca miestnych aktivistov varuje, že baňa „zničí poľnohospodársku pôdu,  ovplyvní vodné zdroje a vytvorí obrovské haldy trosky“ a sľúbil, že „urobí všetko“, aby to zastavil.

Generálny riaditeľ ťažobnej spoločnosti Savannah David Archer uviedol, že spoločnosť naplánovala 238 opatrení na „elimináciu alebo minimalizáciu“ vplyvu projektu zahŕňajúceho investície vo výške približne 15 miliónov eur.

Minister životného prostredia Joao Pedro Matos Fernandes privítal vzostup ťažobného sektora a zdôraznil, že vláda založila svoju priemyselnú stratégiu na prírodných zdrojoch Portugalska.