K bezodpadovosti má ekonomika ďaleko, spotrebitelia aj výrobcovia však môžu výrazne znížiť produkciu odpadu. Prečítajte si päť letných rozhovorov s expertmi a inovátormi.
Zálohovací systém, ktorý plastové fľaše nerecykluje, ale opätovne využíva. PET kajak schopný splaviť celý slovenský úsek Dunaja. Zubné kefky z dreva. Móda a festival, ktoré nie sú symbolom plytvania, ale boja proti nemu. Zero waste neexistuje, dá sa však k nemu priblížiť.
-
Zakladatelia ekologickej módnej značky: Bavlna je skryté zlo
Obmedziť produkciu mikroplastov môžeme aj tým, že oblečenie budeme prať v rukách a nebudeme ho sušiť v sušičke, hovoria ANDREA PALOWSKA a IVAN SEDLÁK z Abraka.
-
Riaditeľka festivalu Atmosféra: Zakázali sme jednorazové plasty, skončíme aj s bioplastami
Ľudia, ktorí na festival prídu, sú v starostlivosti o životné prostredie tí uvedomelejší. Väčšou výzvou je zaviesť opatrenia obehovej ekonomiky na mestské a dedinské hromadné akcie, tvrdí GRETKA PAVLOVOVÁ.
-
Predáva drevené kefky: Zero Waste v podnikaní neexistuje, odpadom sa snažíme vyhnúť
Spýtajme sa sami seba, či robíme dosť ako výrobcovia a spotrebitelia. Až potom sa zamyslime nad veľkými reťazcami, hovorí ROMAN KOVÁCS.
-
Vodák s PET kajakom: Na niektorých dunajských plážach je veľa plastových fliaš
Recyklácia je dobrý začiatok, ale jediná možná cesta je obmedzenie množstva odpadu, hovorí TOMÁŠ ŠČEPKA. Najväčším problémom pre životné prostredie sú podľa neho nerecyklovateľné plasty.
-
Francúzska expertka: Zálohovanie má zmysel, len ak sa PET fľaše opätovne použijú
Z dlhodobého hľadiska možno znovu naplniť až 100 percent plastových fliaš. Systém vratných záloh však treba uplatniť na maximum obalov vrátane kartónových, odporúča odborníčka zo Zero Waste France ANNE-FLEUR HUG.