Ako môžete prispieť k ochrane klímy a ušetriť?

Zmena klímy, extrémne výkyvy počasia, záplavy, suchá, to všetko sa môže podľa odborníkov ešte zhoršiť. Svet sa preto tento rok chystá podpísať novú ambicióznu klimatickú dohodu, ktorá má znížiť naše emisie skleníkových plynov a zastaviť otepľovanie planéty na 2 stupňoch Celzia.

Hoci najväčšie množstvo emisií vyprodukuje energetický sektor a priemysel, k „záchrane sveta“ môže prispieť každý. Stačia na to malé zmeny, ktoré sa zdajú byť samozrejmé, ale málokto ich naozaj dodržiava. Ušetria však energiu, peniaze a aj životné prostredie.

Čo môžem urobiť doma?

Komisia odhaduje, že v európskych domácnostiach požívame až 70 % všetkej energie na vykurovanie a ďalších 14 % na ohrev vody.

Ak napríklad znížime intenzitu kúrenie len o 1°C rodinný účet za energiu odbremeníme o 5 – 10 % a zabránime vzniku asi toľkých emisií CO2 aké by sme vytvorili pri jazde autom dlhej 1 600 km.

Nastavením nižšej teploty na termostate v nočných hodinách a v čase, keď nie sme doma, môžeme ušetriť ďalších 7-15 % nákladov na energiu.

Odporúča sa aj investovať do zateplenia domu. Únik tepla cez steny, strechu a podlahu bežne predstavuje viac ako 50 % celkových tepelných strát.

Používajte vypínač

Vypínajte svetlo, keď nie ste v miestnosti. Vypnutím len 5 svetiel v izbách či na chodbe, keď nepotrebujete svietiť, môžete podľa Komisie ušetriť až 60 eur ročne.

Vypnúť sa oplatí aj elektronické zariadenia. Napríklad televízor máme v priemernej domácnosti zapnutý približne 3 hodiny denne a zvyšných 21 hodín je v pohotovostnom režime. Počas tohto času ale spotrebuje približne 40 % svojej energie.

Zo zásuvky vyberajte aj nabíjačku na váš mobilný telefón a pri odchode na dovolenku vypojte všetky domáce spotrebiče. Ak sú zariadenia stále zapojené do elektrickej siete, budú naďalej využívať energiu, aj keď sú vypnuté.

Ušetriť sa dá aj v kuchyni

V prvom rade si vyberte chladničku, mrazničku či práčku s čo najvyššou energetickou triedou. V súčasnosti je to A +++, Komisia však pracuje na návrhu nových štítkov od A po G, ktoré budú prehľadnejšie.  Zároveň však porovnávajte aj celkovú spotrebu spotrebičov. Dokonca aj dve zariadenia s tou istou energetickou triedou môžu spotrebovávať odlišné množstvo energie.

Keď už tú najlepšiu chladničku, nastavte ju len na 1-4 °C. Mraznička by mala byť nastavená na -18°C. Každým stupňom pod touto teplotou zvyšujete spotrebu energie približne o 5 %, pričom to nemá žiadny vplyv na úroveň uskladnenia jedla.

Oba spotrebiče pravidelne odmrazujete. Mrazničku sa odporúča naplniť. Chladenie plnej mrazničky si vyžaduje menej energie, ako keď je prázdna. Ak nie je plná, vyplňte ju plastovými fľašami s vodou alebo dokonca starými novinami.

Ušetriť sa dá aj pri umývaní. Naplňte práčku a umývačku riadu a zvoľte nízku teplotu. V súčasnosti sú pracie prostriedky tak efektívne, že vaše oblečenie vyperú a riad umyjú aj pri nízkych teplotách.

Nepoužívajte cyklus predpierania. S modernými práčkami môžete vynechať tento cyklus a znížiť tak spotrebu energie o 15 %.

Niečo pre extra ekologických

Ak chcete k znižovaniu emisií prispieť ešte viac, porozmýšľajte nad vlastnými solárnymi panelmi na ohrev vody či vlastným kompostom, ktorý využijete ako hnojivo a môžete tak zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať vodu a vzduch.

Na platenie účtov za energie používajte elektronické bankovníctvo a zrušte papierovú dokumentáciu. Odhláste sa aj z odberu obchodných katalógov a ak budú neodbytní, na schránku si môžete nalepiť oznam, že si reklamné letáky neželáte.

A napokon môžete zasadiť strom. Jeden strom priemernej veľkosti absorbuje ročne približne 6 kg CO2, takže za 40 rokov pohltí asi 250 kg CO2. Pre porovnanie jeden cyklus sušenia bielizne v sušičke vytvorí približne 3 kg emisií CO2. Tak ich radšej zasaďte niekoľko.