Briti plánujú 20 nových elektrární na plyn

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/akanekal/2573628033/

Britský denník Guardian informoval o plánoch ministra pre klímu a energetiku Ed Daveyho v sektore zemného plynu. Zverejnenie novej stratégie sa očakáva v priebehu jesene.

Davey uviedol, že v krajine sa postaví asi 20 nových elektrární spaľujúcich zemný plyn. Do roku 2030 sa predpokladá výstavby zariadení s výrobnou kapacitou 20 GW. To je asi 10-krát viac ako súčasná kapacita veterných elektrární postavených pri britskom pobreží.

Minister tiež trvá na tom,  že táto expanzia neuškodí vyhliadkam investícií do obnoviteľnej energie. „Tak silno ako podporujem plyn, podporujem aj viac obnoviteľnej energie. Potrebujeme veľkú expanziu obnoviteľnej energie a plynu, ak chceme riešiť naše výzvy klimatickej zmeny,“ povedal.

Realizácia stratégie si vyžiada investície vo výške stoviek miliárd libier do nových výrobných kapacít a ovplyvní podporu britskej energetickej infraštruktúr na niekoľko dekád vopred.

V súvislosti s projektom novej plynovej elektrárne s kombinovaným cyklom, ktorá sa má do roku 2016 sprevádzkovať v okolí Manchestra, Davey uviedol: „Výroba elektriny z konvenčného plynu musí zostať nejaký čas súčasťou energetického mixu, aj keď sa medzitým usilujeme rozvíjať alternatívne nízkouhlíkové technológie ako obnoviteľné zdroje, jadro či zachytávanie a skladovanie uhlíka. Urgentne potrebujeme nahradiť niektoré z našich starnúcich uhoľných elektrární a plyn je relatívne rýchly na výstavbu a znečisťuje len polovične.“

Konkurencia plynu a OZE

Environmentalisti a investori do OZE sa ale obávajú , že nový „hon za plynom“ negatívne ovplyvní snahy o znižovanie emisií cestou zelených zdrojov.

Joss Garman z organizácie Greenpeace uviedol, že zelená pre „celú flotilu nových elektrární na fosílne palivá by mohla spôsobiť obrovský skok v emisiách a premárniť túto jedinečnú príležitosť nahradiť špinavé elektrárne čistými.“

Poukázal na to, že cestou vpred sú obnoviteľné zdroje a dvaja liberálni ministri – Ed Davey a Danny Alexander – len pred pár dňami „povedali, že plne podporujú bezuhlíkovú elektrinu v Spojenom kráľovstve do roku 2030“.

Minister pre energetiku naopak tvrdí: „Ľudia, ktorí vidia v energetickej budúcnosti Británie konkurenciu medzi obnoviteľnými zdrojmi a plynom nesprávne chápu nasledujúcu fázu.“

S tým ale nemusí súhlasiť tím pracovníkov okolo ministra financií George Osbourneho, ktorí poukazujú na riziko, že investície do plynu vytlačia tie, ktoré majú smerovať do OZE.