Briti škrtajú podporu pre zelenú energiu

FOTO TASR/Eduard Fašung

Britská vláda včera (22. júl) oznámila, že plánuje do roku 2016 zmeniť spôsob, akým podporuje nové projekty pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

Od apríla budúceho roka už nebudú mať nárok na podporu napríklad tzv. malé solárne farmy. Možnosťou je aj znižovanie podpory už existujúcim projektom. Podporu pre veľké solárne farmy Briti zoškrtali ešte v januári tohto roka.

 Dotácie by sa v roku 2016 mohli znížiť aj pre projekty na výrobu energie spoluspaľovaním biomasy v uhoľných elektrárňach a to až o 2 %.

Štátna tajomníčka Ministerstva energetiky a zmeny klímy Amber Rudd vysvetlila, že cieľom reformy bolo priviesť celkové náklady pod kontrolu. Poprela však, že by toto opatrenie malo brániť novým investorom vstúpiť na trh.

Z údajov zverejnených ministerstvom vyplýva, že náklady na dotácie pre OZE by do konca roka 2020/2021 mohli narásť až na 13 miliárd eur (9,1 miliárd libier), pričom pôvodne sa počítalo iba s 10,8 miliardami eur (7,6 miliardami libier).

„Moje priority sú jasné. Musíme držať účty za elektrinu nízke pre tvrdo pracujúce rodiny a podniky a zároveň znižovať naše emisie nákladovo-efektívnym spôsobom,“ naznačila Rudd.

„Naša podpora viedla k výraznému zníženiu nákladov na obnoviteľné zdroje energie. Keďže neustále klesajú je stále jednoduchšie  pre niektoré časti OZE priemyslu prežiť aj bez dotácií. Snažíme sa ochrániť spotrebiteľa a už existujúce investície.“

Jadrová energie je „iná“

Člen predstavenstva Obchodnej asociácie pre solárnu energiu (STA) Jonathan Selwyn tvrdí, že podpora fotovoltaiky je jedným z najlacnejších spôsobov ako môže britská vláda dosiahnuť svoje ciele v oblasti znižovania emisií, pretože predstavuje iba 6 percent z prostriedkov vyplatených prostredníctvom dotačnej schémy.

„Povedzme si rovno, tzv. povinnosť obnoviteľných zdrojov je hlavnou schémou, cez ktorú solárne farmy čerpajú podporu. Bežných ľudí to stojí asi 3 libry ročne, čo je malá suma ak ju porovnáte s inými druhmi energie, ako je napríklad nukleárna,“ povedal pre BBC.

Štátna tajomníčka Rudd v relácii BBC Today pripustila, že dotácie pre jadrový priemysel a to najmä pre kontroverznú elektráreň Hinkley Point sú výrazne vyššie ako v prípade tej solárnej. Rudd však tvrdí, že ide o „iný typ elektriny,“ pretože „v zime solárne farmy nedodávajú v súčasnosti dostatok elektriny.“

Súčasťou rozsiahlej reformy britského trhu s elektrinou je zmena podpory z priamych dotácií na tzv. contract for difference, ktorý sa uplatňuje aj v prípade Hikley Point C. Kvalifikovaným projektom by sa garantovala iba minimálna výkupná cena.

V rámci prvého kola dražby týchto kontraktov z decembra minulého roka vláda pridelila status 27 projektom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v celkovej hodnote 450 miliónom eur (315 miliónov libier).

Dodnes však vláda nepotvrdila rozpočet pre druhé kolo, ktoré by sa malo uskutočniť na jeseň tohto roka.