Brusel asi zavedie clo na čínske panely

V najväčšom prípade antidumpingového vyšetrovania EÚ pravdepodobne dôjde k zavedeniu dovozných ciel. Informované zdroje z Bruselu tvrdia, že eurokomisár pre obchod Karel De Gucht už v stredu odporučí svojim kolegom zavedenie colných taríf na solárne panely čínskeho pôvodu v hodnote miliárd eur.

Prípad znázorňuje úsilie Bruselu nájsť rovnováhu medzi ochranou domácich producentov pred lacným dovozom a potrebou udržať si Čínu, druhého najväčšieho obchodného partnera EÚ, v snahe prekonať recesiu.  

V roku 2011 dosiahol objem dovozu solárnych panelov z Číny 21 miliárd eur. V období rokov 2009-2011 sa produkcia v Číne zvýšila k 4-násobne.

„De Gucht je pripravený pustiť sa do toho,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj blízky rozhodovaniu. „Komisia má veľmi solídny prípad.“

Po rokovaniu v Kolégiu komisárov  potom De Gucht predloží návrh opatrení aj odborníkom zo všetkých členských krajín Únie. Diplomat očakávajú, že štáty podporia zavedenie dočasných ciel, ktoré by mali vstúpiť do platnosti 6. júna.

O zavedení definitívnych dovozných ciel v trvaní až do 5 rokov sa má rozhodnúť do 5. decembra 2013. Peking a Brusel tak aj po zavedení dočasných ciel budú mať ešte priestor vyrokovať iné riešenie v prípade.

Počiatočné tarify na solárne moduly a ich kľúčové komponenty sa pravdepodobne stanovia na úrovni 30 % a vyššie, čím sa dovoz produktov z Číny stane menej atraktívny.

Európska komisia sa k týmto informáciám odmietla vyjadriť.

Berlín je za

Sťažnosť na neférovú súťaž podalo ešte koncom júla 2012 združenie EU ProSun na čele s nemeckou firmou SolarWorld. Prebytok v ponuke zo strany čínskych producentov je podľa firmy jedným z dôvodov problémov v európskom odvetví – záväzky SolarWorldu sú na úrovni 900 miliónov eur, menší výrobca Q-Cells minulý rok oznámil platobnú neschopnosť.

„Nemecko sa v tomto prípade naplno angažuje,“ potvrdil pre agentúru ďalší zdroj. „Nemecko to obyčajne pri opatreniach na ochranu trhu nerobí, ale tentoraz je v ohrození dôležitý priemysel.“

Nemecko je najväčším vývozcom do Číny a kancelárka Angela Merkel za posledný rok s Pekingom viackrát rokovala v snahe zmierniť napätie medzi EÚ a Čínou, pričom zdôrazňovala, že Európa nemá záujem začať kvôli solárnym panelom obchodnú vojnu.

Postoj EÚ v otázke zavedenia ciel komplikuje aj to, že časť sektoru, najmä dovozcovia a inštalatéri panelov, podporujú dovoz lacných modulov z Číny. Tarify by podľa nich uškodili samotnej EÚ, ktorá sa snaží o rozvoj produkcie zelenej elektriny, a viedli by k odvete zo strany Pekingu.

Proti lacnému dovozu z Číny sa ale nebránia len európski producenti solárnych panelov. Európska komisia v súčasnosti vyšetruje 30 prípadov dumpingu a dotácií, 19 z nich sa týka Číny.

(EurActiv/Reuters)