Česká solárna daň je ústavná

Zdanenie solárnej energie zostáva v Českej republike aj naďalej v platnosti. Ústavný súd v Brne v stredu (16.5.) zamietol sťažnosť, ktorú v marci minulého roka podala skupina senátorov.

Nepáčilo sa im znenie novely zákona, ktorá na elektrickú energiu vyrobenú v solárnych elektrárňach – spustených do prevádzky v rokoch 2009-2010 – uvalila špeciálnu 26 percentnú daň. Podľa senátorov malo ísť zo strany vlády Petra Nečasa o výrazný zásah do majetkových práv investorov a narušenie práva na slobodu podnikania.

Ústavný súd ale dospel k záveru, že zákonodarcovia konali vo verejnom záujme a paragrafy zákona sú v súlade s českou ústavou.

„Úprava viedla k naplneniu významného verejného záujmu, a to zachovania stability cien energií a nezvyšovania verejného dlhu,“ citoval český EurActiv slová sudkyne spravodajkyne Ivany Janů.

Sudcovia uviedli, že legislatívci majú právo obmedziť štátnu podporu pre fotovoltiku, ak nastane výrazná zmena situácie. Zároveň sa ale musia zachovať poskytnuté garancie.

Minulý rok výrazne stúpol počet solárnych elektrární v ČR. Spôsobila to najmä štedrá úroveň výkupnej ceny elektriny z týchto zariadení. V dôsledku tohto boomu ale hrozilo, že dôjde k veľkému zdraženiu elektriny pre koncových odberateľov, a to o viac než 10 %.

Záujemcovia o pripojenie svojej solárnej elektrárne navyše začali stále častejšie narážať na obmedzenú voľnú kapacitu v distribučnej sieti. Nové zdroje už napríklad vôbec nie je možné pripojiť v južných a západných Čechách ani na juhu Moravy.

Počas nedávnej návštevy Slovenska premiér Nečas pripomenul, že ČR už dosiahla podiel 10 % obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, čím sa rýchlo blíži k naplneniu stanoveného 13-percentného cieľa pre rok 2020. (EurActiv, 16.5.2012)

Arbitráže a precedens?

Investori, ktorí do fotovoltiky u našich susedov investovali nemalé prostriedky, žiadajú, aby im štát peniaze vrátil. Podľa Českej fotovoltickej asociácie ide približne o sumu 40 miliárd korún a podnikatelia opakovane hrozia štátu arbitrážami.

„Ústavný súd sa v oblasti zdanenia fotovoltiky pragmaticky postavil na stranu štátu. V dôsledku jeho rozhodnutia možno očakávať, že prevádzkovatelia solárnych elektrární sa teraz viac sústredia na aktívnu ochranu svojich záujmov prostredníctvom žalôb na ochranu investícií,“ citovali médiá Tomáša Skoumala z advokátskej kancelárie Baker & McKenzie.

„Spätný zásah do stability právneho prostredia, narušenie garancie návratnosti investícií a rovnosti pred zákonom, môže vybudovať nebezpečný precedens, ktorý potom bude môcť niektorá budúca vláda zneužiť pri akomhokoľvek podnikateľskom sektoru alebo finančného produktu pre občanov,“ okomentoval rozhodnutie ÚS predseda Aliancie pre energetickú sebestačnosť Pavel Štich.

Česká republika sa podľa aliancie mení na „solárny skanzen“, pretože nič obdobné v okolitých štátoch EÚ neexistuje. V Nemecku minulý týždeň Spolková rada zablokovala zákon o obmedzení úrovne výkupných cien solárnej elektriny, čím sa jeho vstup do platnosti odsunul možno aj o niekoľko mesiacov.