Čína opláca solárne clá vínom

Autor: Pixomar, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Pod tlakom Nemecka, ktoré sa obáva odvetných opatrení zo strany Pekingu, sa Európska komisia pokúsila zmierniť výšku odsúhlasených colných taríf, ktoré budú od zajtra (6.6.) v platnosti. Pôvodne Brusel plánoval zaviesť na solárne panely, články a wafery clá v priemere vo výške 47 %. Včera ale EK oznámila, že počiatočná úroveň taríf v prvej fáze bude len 11,8 %.

Komisia sa tým snaží vyhnúť prepuknutiu obchodnej vojny  medzi EÚ a Čínou a zároveň berie na vedomie opozíciu voči clám zo strany 18 členských krajín z EÚ-27, medzi nimi Nemecka a Veľkej Británie. Francúzsko a Taliansko naopak tvrdia, že čínske firmy ťažia z neférových štátnych dotácií, vďaka ktorým zahlcujú európsky trh lacným tovarom a podkopávajú lokálnu produkciu.

Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht v utorok obhajoval zavedie dovozných ciel ako núdzové opatrenie, ktoré má poskytnúť „život zachraňujúci kyslík biznis sektoru v Európe, ktorý týmto dumpingom tvrdo trpí“.

Podľa EK čínski výrobcovia momentálne pokrývajú asi 80 % európskeho trhu so solárnymi panelmi a ich produkcia je 1,5-násobkom celosvetového dopytu.

„Toto nie je protekcionizmus. Ide skôr o zaistenie toho, že medzinárodné obchodné pravidlá  platia tiež pre čínske firmy – tak ako platia pre nás,“ dodal komisár De Gucht.

Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že zaznamenalo nižšiu počiatočnú úroveň, avšak Únia zároveň vyzval k tomu, aby „ukázala viac úprimnosti a flexibility, aby sa prostredníctvom konzultácii našlo rozriešenie, ktoré môžu akceptovať obe strany“.

Ojedinelá príležitosť

V otázke zavádzania ciel má posledné slovo Európska komisia, tá ale nechce konať proti vôli a záujmom členských krajín.

„Ide o jedinečnú ponuku pre čínsku stranu, poskytujúcu veľmi jasný podnet k rokovaniam,“ vysvetlil De Gucht na tlačovej konferencii. „Pre rokovania prináša jasné okno príležitosti, ale teraz je loptička na čínskej strane kurtu.“

Eurokomisár uviedol, že tarifa vo výške 11,8 % sa bude aplikovať do 6. augusta. Ak dovtedy nedôjde k vzájomnej dohode, zvýši sa na 47,6 %, čím prakticky zablokuje vstup čínskych výrobkov na trh. V decembri by sa potom zaviedla konečná úroveň cla s platnosťou na 5 rokov.

Jeden z čínskych zdrojov blízky rokovaniam poznamenal: „Keď máme pri hlave nabitú zbraň, nejde o férové rokovanie, ale aspoň to vytvára pre obe strany priestor nájsť riešenie.“

Peking to skúša cez víno

V reakcii na zavedenie ciel Čína oznámila, že zahájila vyšetrovanie dumpingu a dotácií voči vínu pochádzajúcemu z Európskej únie. To by mohlo najviac uškodil dvom hlavným producentským krajinám – Francúzsku a Taliansku, ktoré clá na solárne panely podporujú.

Čínske ministerstvo obchodu potvrdilo, že „už prijalo žiadosť od domáceho vinárskeho priemyslu, ktoré obviňuje vína dovážané z Európy vstupujúce na čínsky trh z využívania neférových obchodných praktík ako je dumping a dotácie“.

„V nedávnych rokoch sme zaznamenali sme rýchly nárast dovozu vína a budeme pri tomto vyšetrovaní postupovať v súlade so zákonom.“

Podľa údajov čínskych colných úradov sa minulý rok na ich trh dostalo 430 miliónov litrov vína, z čoho dve tretiny pochádzali z EÚ. Dovoz zo samotného Francúzska bol na úrovni 170 miliónov litrov.