Čína poskytla solárnemu priemyslu nelegálnu pomoc

Zdroj: vladimix, www.creativecommons.org

Európske firmy obvinili čínskych konkurentov z toho, že profitujú zo štátnej pomoci, vďaka ktorej môžu v Európe predávať solárne panely pod výrobné ceny.  

Spor v oblasti solárnych panelov je najväčším v rámci obchodných vzťahoch medzi Čínou a EÚ. Ďalšie sa týkajú napríklad sektora vinárstva, oceliarstva či telekomunikácií.

Koncom júla sa Európska komisia a čínske firmy dohodli na minimálnej cene panelov, čím sa ukončilo jedno z vyšetrovaní. Do decembra by mali vlády členských krajín EÚ túto dohodu o cenovom záväzku odsúhlasiť. Platiť má do roku 2015.

V rámci ďalšieho vyšetrovania ale EK zistila, že Peking porušil pravidlá Svetovej obchodnej organizácie tým, že svojim producentom poskytoval lacné pôžičky, pozemky, bezúročné úvery a daňové úľavy. Potvrdili to informované zdroje agentúre Reuters.

„Sú jasné náznaky, že vládna politika ovplyvňuje rozhodovanie bánk pri určovaní podmienok financovania solárnych firiem,“ uviedol jeden zo zdrojov, ktorý ale odmietol byť menovaný, nakoľko výsledky ešte nie sú verejné.

Ďalší zdroj dodal, že výrobcovia z Číny aj EÚ, rovnako ako čínska vláda, už obdržali výsledky vyšetrovania.

Komisia zverejní konečné výsledky vyšetrovania pravdepodobne v novembri, ešte predtým, ako ich predloží členským štátom na posúdenie.

Potvrdenie dotácií by mohlo zneistiť obhajcov voľného obchodu, ktorí odmietajú zavedenie akýchkoľvek obmedzení na dovoz čínskeho tovaru. Potenciálnej straty obchodných príležitostí sa najviac obávajú predstavitelia v Londýne a Berlíne, podľa ktorých je otázka dumpingu panelov druhoradá vzhľadom na rozmery vzájomného obchodu.

EÚ je najväčším obchodným partnerom Číny, zatiaľ čo Čína je pre Úniu na druhom mieste po Spojených štátoch.

Čínske firmy odmietajú tvrdenia o nelegálnych dotáciách. Nižšie ceny svojich produktov zdôvodňujú väčším rozsahom výroby.

Pekingu sa zase nepáčia dotácie, ktoré sa v EÚ poskytujú koncovým odberateľom energie z OZE. Únia ale tvrdí, že stimulovanie dopytu po zelenej energii je zákonné, na rozdiel od priamej pomoci firmám na zväčšovanie výroby.

(EurActiv/Reuters)