EBRD smeruje miliardy do obnoviteľných zdrojov

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) ohlásila tretiu fázu svojej Iniciatívy pre udržateľnú energiu (SEI), na základe ktorej by sa mali zrealizovať projekty s celkovou hodnotou 15 až 25 miliónov eur. Ich prínosom by malo byť ušetrenie 26 až 32 miliónov ton emisií oxidu uhličitého.

Od vzniku iniciatívy v roku 2006 banka prispela 9 miliardami eur na projekty obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a energetickej účinnosti.

„Toto nie je to nejaké vedľajšie okienko, aby sme ukázali, že EBRD sa zaujíma o klímu, je to tretina toho, čo robíme,“ uviedol generálny riaditeľ banky pre energetickú efektívnosť a klimatickú zmenu Josué Tanaka. Poukázal na to, že v roku 2011 tvorilo 111 projektov udržateľnej energie 30 % investícií EBRD. „Možno to nezachráni svet, ale prinajmenšom to prispeje.“

Banka v súčasnosti rozširuje svoj mandát do Jordánska, Egyptu, Tuniska a Maroka. Práve tieto krajiny by podľa Tanaku mali mať veľký úžitok z tretej fázy SEI. Všetky sú totiž dovozcami ropy a ich štátne rozpočty sú zaťažené vysokými dotáciami cien energií.

„Energetická bezpečnosť je kľúčovou agendou v týchto krajinách a práve tu vstupuje do hry obnoviteľná energia,“ skonštatoval Tanaka s tým, že sever Afriky je oblasťou s veľkým potenciálom pre investície do solárnej energie.

Vzhľadom na to, že mnohé krajiny, ktoré sú v regióne podpory zo strany EBRD sa vyznačujú vysokou neefektívnosťou pri využívaní energie, majú zároveň veľa možností pre znižovanie svojej uhlíkovej stopy.

„Skúsenosť EBRD so SEI poskytuje súbor nástrojov efektívneho financovania  pre spoluprácu s vládami a súkromným sektorom na podporu energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie,“ dodal Tanaka.

Iniciatíva sa naplno rozbehla v roku 2007 po tom, čo banka zrušila podporu pre plynárenský projekt na ruskom Sachaline. Hrozilo totiž, že poškodí miestny ekosystém veľrýb.

Viac a udržateľne

Vo štvrtok, deň pred oznámením zo strany EBRD, si banka vyslúžila kritiku zo strany skupiny mimovládnych organizácií združených v CEE Bankwatch. Poukázali na to, že v rokoch existencie tejto iniciatívy (2006-2011) až 48 % investícií v energetike, t.j. 3,26 milairdy eur, smerovali na podporu projektov fosílnych palív – uhlia, ropy či zemného plynu.

„Po prvé, pokračujúca podpora EBRD pre projekty fosílnych palív, počnúc uhlím, sa musí zastaviť,“ uviedla sieť CEE Bankwatch. „Po druhé, je potrebné zvýšiť kvantitu a udržateľnosť investícií EBRD do nových obnoviteľných zdrojov.“

Ekológovia ocenili narastajúce investície do OZE. Zároveň ale spochybnili udržateľnosť viacerých projektov na podporu energetickej účinnosti, keďže v závere napríklad predĺžili životnosť  ťažby v uhoľných baniach. Vypočítali, že v porovnaní s rokom 2006 investície EBRD do uhoľných projektov stúpli zo 60 miliónov eur na 262 miliónov eur v minulom roku.

Banka pôvodne vznikla v roku 1991 za účelom podpory projektov v post-komunistických krajinách v strednej a východnej Európe. Dnes až 70 % jej investícií smeruje mimo územie EÚ, najmä do Ruska a na Ukrajinu. Pokiaľ ale ide o pôžičky na podporu OZE, asi 80 % z nich sa uskutočňuje v Poľsku a Maďarsku.

„Odstúpenie od úverov pre fosílne palivá by vyslalo jasný signál tým krajinám, ktoré dosiaľ neboli nadšené z novej obnoviteľnej energie, že by ju mali začať brať vážnejšie,“ poznamenala organizácia CEE Bankwatch.