E.ON postaví v Poľsku ďalšiu veternú elektráreň

E.ON posilňuje svoje aktivity v Poľsku v oblasti veternej energie. Koncern sa rozhodol postaviť veternú elektráreň 100 kilometrov južne od mesta Štetín, blízko nemeckých hraníc. Náklady na výstavbu elektrárne Wysoka sa odhadujú na 80 miliónov eur. Celková výrobná kapacita turbín bude 55 megawattow.

Do prevádzky by sa elektráreň mala spustiť koncom roka 2013. Celkovo 22 turbín bude vyrábať viac ako 125 GWh elektriny ročne, čo by stačilo na pokrytie dodávok pre približne 40 tisíc domácností. Projekt tiež ušetrí vypustenie asi 120 tisíc ton emisií CO2.

Podľa ustanovení smernice o podpore obnoviteľných zdrojov (OZE) si Poľsko stanovilo za cieľ 15 percentný podiel OZE v energetickom mixe. V roku 2009 malo uhlie 53 % podiel na hrubej domácej spotrebe energie, plyn 26 %  a obnoviteľné zdroje 7 %. Pokiaľ ale ide o samotnú výrobu energie, tak z tuhých palív pochádzalo 87 % dodávok a z OZE len 6 %. Práve vysokou závislosťou na fosílnych palivách a ochranou domácich pracovných miest obhajuje Varšava neochotu zaviazať sa k vyšším ambíciám v znižovaní emisií na európskej úrovni.

Poľsko: Hrubá domáca spotreba energie a hrubá produkcia elektriny (2009) Zdroj: EK

 

Minuloročná štúdia európskej asociácie EWEA predpovedala veľký potenciál pre rozvoj sektora veternej energie v Poľsku, a to najmä na pobreží Baltského mora. Rozvojom výroby elektriny z OZE by sa Poľsko mohlo stať dodávateľom aj do susedného Nemecka, ktoré nielenže plánuje do roku 2022 uzavrieť svoje vlastné jadrové elektrárne, ale nechce ani dovážať elektrinu z jadra z okolitých krajín.

Výstavba veternej elektrárne spoločnosťou E.ON hneď za hranicami Nemecka tak získava nový rozmer. Firma vo svojom tlačovom prehlásení poukázala, na „značný potenciál veternej energie a v súčasnosti atraktívny systém povzbudzujúci investície do elektriny z vetra“ v Poľsku. Od roku 2005 sa inštalovaná kapacita veterných elektrární zvýšil 20-násobne, z 80 MW na asi 1600 MW, pričom cieľom je do roku 2020 produkovať z vetra 13 GW elektriny.

Lepšia budúcnosť

Rüdiger Rittner, z divízie E.ONu pre klímu a obnoviteľné zdroje, uviedol: „Vo Wysokej rozširujeme svoje veterné operácie v Poľsku. V roku 2010 sme do prevádzky uviedli [elektráreň] Wielkopolska, jednu z najväčších veterných fariem v krajine. Teraz pokračujeme v našom plánovanom raste.“

Budovanie elektrárne bude prebiehať v dvoch fázach, prvé turbíny by sa mohli do siete pripojiť už koncom roka. Vo vnútrozemí Poľska už E.ON prevádzku štyri veterné parky s inštalovanou kapacitou takmer 100 MW.

Koncern E.ON pritom v minulom roku prvýkrát v histórii zaznamenal stratu, a to na úrovni 2,2 miliardy eur. Pod zlý rok sa podpísalo hlavne odstavenie ich dvoch jadrových elektrární a daň na jadrové palivo v Nemecku, ale tiež odpisy v Taliansku a Španielsku.  Firma tiež avizovala rozsiahle prepúšťanie. Jej predstavitelia ale veria, že najhoršie majú za sebou a plánujú masívne investície najmä do obnoviteľných zdrojov.

Napriek zlému roku, sa koncern mohol tešiť z ocenenia Výrobca zelenej energie roku 2011, ktorú udeľuje spoločnosť Platts. V najbližších piatich rokoch E.ON na rôzne projekty OZE investuje 7 miliárd eur, z čoho 2 miliardy by mali ísť na nové príbrežné elektrárne v Nemecku, Spojenom kráľovstve a Švédsku.