EÚ dá 25 miliónov eur na solárnu elektráreň v Afrike

„Viac ako jedna miliarda ľudí na svete nemá prístup k elektrickej energii, pričom polovica z nich žije v Afrike. Toto je jeden z najväčších prielomov pre rozvoj Afriky," uviedol v stredu (14.11.) eurokomisár Andris Piebalgs pred svojím odchodom do etiópskej metropoly,

V Addis Abebe sa tento týždeň zúčastní na celoafrickej konferencii ministrov pre energetiku.

Únia v apríli tohto roku predstavila novú stratégiu, ktorou chce podporiť prístup k udržateľnej energiu v rozvojových krajinách. Cieľom celosvetovej iniciatívy OSN je do roku 2030 zabezpečiť pripojenie na elektrinu pre ďalších 500 miliónov ľudí.

„V rozvinutom svete sú adekvátne dodávky energie často rozdielom medzi rastom a stagnáciou. V rozvojovom svete môžu znamenať rozdiel medzi pokrokom a zaostávaním, ale dokonca aj medzi životom a smrťou,“ uviedol vtedy predseda EK José Manuel Barroso.

Elektrina pre 400 tisíc ľudí

Elektráreň v africkom štáte Burkina Faso, v lokalite Zagtouli na predmestí hlavného mesta Ouagadougou, by podľa plánov mala zabezpečiť 6 % energetickej výroby v krajine, čo znamená pokrytie potrieb pre 400.000 ľudí. V súčasnosti má iba 15 % obyvateľov tejto krajiny prístup k elektrickej energii.

Bude ju tvoriť 96.000 solárnych panelov s fotovoltickými článkami, z ktorých sa vyrobí 32 gigawathodín (GWh) elektriny ročne.

Podľa komisára podpora EÚ pre africký energetický program a pre výstavbu novej elektrárne potvrdzuje, že Európe záleží na trvalo udržateľnom rozvoji africkej energetiky a zdôraznil, že pre Burkina Faso bude táto elektráreň znamenať výrazný prísun zelenej energie a zníženie závislosti od dovozu drahej energie.

Podpora EÚ pre mega-eletkráreň bude vo výške 25 miliónov eur. Európska investičná banka (EIB) a Francúzska rozvojová agentúra (AFD) poskytnú pôžičky v celkovej hodnote 38 miliónov eur.

(EurActiv/TASR)