Film Slnečný štát sa premietal v europarlamente

Tragikomédia z dielne režiséra Martina Šulíka z roku 2005 je príbehom štyroch robotníkov z Ostravy, ktorí sa jedného dňa ocitnú bez práce. Keďže je pod ich úroveň prihlásiť sa na úrade práce a tobôž prejsť nejakou rekvalifikáciou, rozhodnú sa situáciu riešiť po svojom a založia si vlastnú firmu.

Za posledné peniaze si odkúpia nákladné auto a vrhnú sa do podnikania. Nič však nie je také jednoduché, ako sa zdá byť, nielen v podnikaní, ale ani v ich vzťahu k milujúcim, hašterivým, smutným manželkám a nepodareným deťom…

Milan Gaľa, ktorý sám seba označuje za milovníka kinematografie, prijal ponuku byť gestorom uvedenia filmu Martina Šulíka v priestoroch Európskeho parlamentu v Bruseli. Film Slnečný štát s podtitulom “aneb hrdinové dělnícke třídy” je v poradí siedmym celovečerným dielom režiséra a dostal niekoľko zahraničných ocenení. Medzi režisérove iné počiny patria filmy Krajinka, Orbis pictus a Záhrada. Šulík sa okrem réžie podieľaľ na filme aj scénaristicky. V hlavných rolách sa objavujú Oldřich Navrátil, Ivan Martinka, Luboš Kostelný a Igor Bareš, doplňujú ich Anna Cónová, Petra Špalková, Anna Šišková a Csongor Kassai. Názov fimlu odkazuje na rovnomennú známu utópiu talianskeho mysliteľa Tommasa Campanellu.

“Napriek tomu, že od roku 1993 žijú Česi a Slováci v dvoch samostatne fungujúcich (slnečných?) štátoch, hranice medzi nimi sú oveľa menej výrazne ako v prípade iných štátov. Blízkosť a zároveň vzdialenosť dvoch národov, ktoré ešte pred 16 rokmi žili spoločne v rámci jedného štátu, je jednou z tém Šulíkovho filmu”, povedal pri jeho uvedení Milan Gaľa, ktorý je v Európskom parlamente členom výboru pre kultúru a vzdelávanie. 

Podujatia sa zúčastnili slovenskí a zahraniční diváci: diplomati a zamestnanci európskych inštitúcií ale aj príležitostní návštevníci Parlamentu. Premietanie   zorganizovalo veľvyslanectvo SR pri EÚ v rámci Európskeho filmového festivalu o medzikultúrnom dialógu, ktorému je v Únii venovaný celý rok 2008.