Googlu zatiaľ geotermálne dobrodružstvo nevyšlo

"Start-up" firma AltaRock Energy Inc, ktorá patrí do portfólia amerického IT gigantu Google,  musela odložiť ukážku svojej technológie pre hĺbkové geotermálne vrty. Odôvodnila to geologickými anomáliami v teréne, ktorý si zvolila. Testovacia studňa sa mala vyvŕtať na severe Kalifornie.

Spoločnosť vyhlásila, že i napriek problému bude naďalej pokračovať vo výskume tzv. inžinierskych (posilnených) geotermálnych systémov EGS (Enhanced/Engineered Geothermal Systems) a zvolí si pre vyvŕtanie prvej studne inú lokalitu.

Hoci existuje len obmedzené množstvo informácií o ukážkovom projekte spoločnosti AltaRock Energy, skutočným problémom by mohli byť pravdepodobne vedľajšie účinky hĺbkového vŕtania – najmä možnosť vyvolať zemetrasenie, píše technologický blog Geothermania. Dopĺňa, že ak má byť vrt funkčný, na jeho dne je potrebné vytvoriť vodný rezervoár. Súčasné technológie neumožňujú úplne kontrolovať jeho vytváranie. Blog cituje Igora Kočiša zo spoločnosti Geothermal Anywhere, s.r.o.: "Cieľom je vyvinúť niečo, čo sa podobá podzemnému radiátoru, ktorý umožňuje výmenu tepelnej energie – podobne ako hydrotermálne systémy a gejzíry na Islande."

EGS je geotermálny technologický prístup, ktorý nevyužíva len existenciu prírodných horúcich prameňov, ale dokáže ustanoviť umelý obeh vody, ktorá sa zohrieva hlboko pod zemským povrchom. To umožňuje stavať geotermálne zariadenia v oblastiach, kde existujú prírodné predpoklady pre geotermálny ohrev vody, avšak chýbajú prirodzené horúce pramene.

AltaRock, ktorá existuje od roku 2007, vyvíja technológiu pre hĺbkové vrty, ktorá by mala byť lacnejšia, než dostupné riešenia. Na svojej stránke uvádza, že za dva roky dokázala registrovať 20 patentov v oblasti EGS.

Na výskum novej technológie v oblasti EGS vynaložili zakladatelia AltaRock v minulom roku 26,25 mil. amerických dolárov. Ďalšími 6 mil. dolárov prispelo americké Ministerstvo pre energetiku na vyvŕtanie ukážkovej geotermálnej studne. AltaRock založili spoločnosti Google.org (filantropická vetva vyhľadávača Google) a firmy Khosla Ventures a Klôeiner Perkins Caufield & Byers, obe pôsobiace v Sillicon Valley a zaoberajúce sa investovaním do rizikového kapitálu.

EurActiv/Reuters