Hawai môže vyrábať energiu z mora

FOTO TASR/AP/Tim Wright

Hawai má potenciál pre získanie stáleho zdroja elektrickej energie. Priemerné rozdiely teplôt morskej vody na hladine a v hĺbke jedného kilometra dosahujú hodnoty 18 až 24°C. Tento fakt vytvára ideálne možnosti pre využitie technológie OTEC (Ocean Thermal Energy Conversion System).

Technológia OTEC využíva teplotný rozdiel medzi zohriatou vodou na povrchu mora a chladnou vodou v hlbinách. Teplá voda zohrieva kvapalinu s nízkym bodom varu a premieňa ju na paru. Tá následne roztáča turbínu, ktorá produkuje elektrickú energiu. Studená voda spätne ochladí paru na kvapalinu a cyklus sa opakuje. Princíp je teda rovnaký ako pri tepelných alebo jadrových elektrárňach. Čím je rozdiel v teplotách výraznejší, tým efektívnejšie systém pracuje.

Tento spôsob získavania energie sa doposiaľ príliš nepresadil. Spôsobujú to najmä relatívne nízke ceny fosílnych palív. V budúcnosti sa bude inštalovať práve na miestach s najvyššími teplotnými rozdielmi. Vývoju v tejto oblasti sa venujú hlavne krajiny ako USA, Japonsko a India, z európskych je to predovšetkým Francúzsko, Holandsko a Rusko.

Pri Havajských ostrovoch sú lepšie podmienky na záveternej západnej strane. Rozdiely v teplotách sú tu zhruba o 1°C vyššie ako na náveternej strane. Táto relatívne malá hodnota spôsobí zdvihnutie výkonu elektrického generátora až o 15%.

„Testy, ktoré boli robené v 80tych rokoch, jasne demonštrujú uskutočniteľnosť tejto technológie,“ povedal Gérard Nihous podľa citácie ScienceDaily. „Už je to len otázka peňazí.“