Svetové investície do čistej energie klesajú

„Dnešné čísla … naznačujú, že celoročné údaje o investíciách do čistej energie za rok 2012 pravdepodobne nedosiahnu minuloročných rekordných 280 miliárd dolárov. Ak sa tak stane, rok 2012 bude prvým poklesom v svetových investíciách v sektore za posledných osem rokov,“ uvádza sa stanovisku Bloomberg New Energy Finance.

Celkovo investície klesli v 3. štvrťroku oproti tomu predchádzajúcemu o 5 %.

Svetoví lídri síce prezentujú zelenú ekonomiku ako cestu ako dostať ekonomiky z recesie, avšak tieto čísla naznačujú, že firmy spomaľujú nové investovanie do technológií zelenej energie.

Autori správy poznamenali, že finančnú podporu na kľúčových trhoch ako USA, Británia alebo Taliansko oslabuje aj politická neistota. Celkový objem investícií znižuje aj pokles nákladov pri produkcii energie z vetra alebo slnka.

V Európe investície klesli medziročne o 29 % na 18,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo v USA až  o 62 %. Čína naopak zaznamenala medziročný 6-percentný nárast. V období mesiacov júl až september pritom investície klesli o 17 %.

Klesajúcemu trendu vzdorovala Brazília. Podľa Bloomberg správy medziročne investície narástli o 24 %, v 3. štvrťroku dokonca o 94 %.

Presun na nové trhy

„Umiestnenie niektorých z najväčších projektov financovaných v Q3 tohto roku zdôrazňujú geografický posun, ktorý v čistej energii nastáva. Zabehnuté trhy ako je USA, Európa a Čína strácajú obrátky, zatiaľ čo novšie trhy v Južnej Amerike, Ázii a Afrike naberajú rýchlosť,“ uviedol šéf Bloomberg New Energy Finance Michael Liebreich.

Dva najväčšie projekty obnoviteľnej energie, ktoré získali podporu v období júl až september sa nachádzajú v Maroku, tretí sa buduje v Brazílii.

Stephan Singer z enviro-organizácie WWF poukázal na to, že k zníženiu investícií do OZE na americkom trhu mohla prispieť aj rastúca podpora domácej ťažby lacného nekonvenčného plynu. „Zaujímalo by ma či a ako veľmi bol značný pokles v amerických investíciách do OZE spôsobený nedávnych strmým rastom lacného bridlicového plynu, ktorý tiež nahradil časť spotreby uhlia. Samozrejme, vplyv mali aj ďalšie faktory ako neistota v národnom systéme daňových kreditov pre OZE.“

(EurActiv/Reuters)