Komisia opäť vyšetruje čínske solárne panely

Zdroj: vladimix, www.creativecommons.org

Európska komisia v piatok spustila rozsiahle vyšetrovanie postupov dovozcov solárnych panelov z Číny pre podozrenie, že sa nelegálnymi trikmi vyhýbajú povinnosti platiť clo.

Impulzom sa tento krát stala sťažnosť nemeckej spoločnosti Solarworld, ktoré sa domnieva, že čínsky výrobcovia využívajú taiwanské a malajzijské spoločnosti na export  solárnych článkov z kryštalického kremíka do  EÚ, aby sa tak vyhli minimálnej cene stanovenej pre čínske solárne panely ale aj proti-dumpingovým a proti-dotačným clám vo výške až 47,7 % z decembra 2013.

Iniciatíva európskych výrobcov EU ProSun odhaduje, že členským krajinám EÚ a samotnej únii takto vznikli škody vo výške zhruba 500 miliónov eur.  

„Takéto obchádzanie je colným podvodom a musíme ho zastaviť,“ povedal predseda záujmového združenia EU Milan Nitzschke v tlačovom vyhlásení.

„Žiadosť ukazuje, že došlo k významnej zmene v štruktúre obchodu pri vývoze z Čínskej ľudovej republiky, Malajzie a Taiwanu do EÚ,“ naznačila Komisia pri oznámení začatia vyšetrovania.

EU ProSun tvrdí, že napríklad čínsky vývoz solárnych produktov na Taiwan sa v roku 2014 zvýšil o približne 400 megawattov, zatiaľ čo Taiwanský vývoz týchto produktov do EÚ vzrástol o porovnateľné množstvo.

Komisia tak v najbližšej dobe rozpošle dotazníky približne 80 spoločnostiam vyvážajúcim solárne panely do EÚ, ktoré budú musieť dokázať, že sú skutočnými výrobcami svojich produktov. Možná je aj inšpekcia spoločností priamo v mieste ich podnikania.

Vyšetrovanie je len jedno z rady incidentov, ktoré poukazujú na slabé stránky dohody medzi EÚ a Čínou z konca roka 2013, ktorá ukončila jeden z najväčších obchodných sporov v histórii bloku. Čínski výrobcovia, ktorí sa rozhodli rešpektovať minimálnu dovozovú cenu a množstvá sú do konca roka ušetrení proti-dumpingových cieľ.

EurActiv/TASR