Minister: Nemecký prechod na OZE môže vyjsť až na bilión eur

Autor: nirots, Freedigitalphotos.net

 „Náklady Energiewende a transformácie systému dodávok energií sa môžu do konca 30. rokov tohto storočia narásť na bilión eur," povedal minister Peter Altmaier v rozhovore pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine

Na vine má byť podľa neho neustále narastajúci počet nových inštalácií obnoviteľných zdrojov energie, ktoré rovnako ako už zapojené ťažia zo štedrých výkupných cien vyplácaných počas 20 rokov a pritom nízka cena elektriny z OZE na burze.

„Máme teraz asi poslednú veľkú šancu vytvoriť štrukturálne predpoklady na úspech. To znamená, Energiewende musí zostať ekonomicky obhájiteľná a zaplatiteľná.“

V januári ministri hospodárstva a životného prostredia predložili návrh stanoviť strop pre zvyšovanie príplatku za OZE (EEG-Umlage), ktorý odberatelia elektriny platia v rámci svojich účtov na max. 2,5  % ročne a tiež návrh pozastaviť vyplácanie výkupných cien pre nové inštalácie. V súčasnosti je spomínaný príplatok na úrovni €0,0528/kWh, pričom ešte minulý rok bol vo výške €0,036/kWh a pred 7 rokmi bol 6-násobne nižší – €0,0088/kWh.

Minulý týždeň sa kresťanským demokratom (CDU) podarilo presvedčiť svojich liberálnych koaličných partnerov (FDP), aby obmedzenie dotácii podporili. Zatiaľ ale nezískali podporu opozičných Sociálnych demokratov (SPD) ani Zelených, ktorý by legislatívny návrh mohli zablokovať v hornej komore parlamentu (Bundesrat). Spoločná pracovná skupina sa do 21. marca pokúsi nájsť kompromis i zástupcov spolkových krajín.

Problematika zvyšovania cien elektriny je horúcou témou pred septembrovými voľbami. V prípade niektorých domácností, remeselníkov a malých a stredných podnikov sa totiž v poslednej dobe zvýšili až o 25 %.

Výnimka pre veľké firmy

Asi 500 najväčších priemyselných podnikov, ktoré spotrebúvajú takmer pätinu elektriny v krajine, má výnimku z platenia EEG-Umlage. V záujme znížiť dopady zvyšovania cien na domácnosti minister Altmaier pripustil, že na nákladoch OZE sa budú musieť energeticky náročné podniky viac podieľať.

Voči tomu sa ale okamžite ohradili zástupcovia týchto odvetví. Hovorca asociácie energeticky intenzívneho priemyslu EID, ktorý združuje napríklad chemické či oceliarske firmy, Utz Tillmann uviedol: „Politici chcú realizovať strop na príplatok pre OZE tým, že bremeno prenesú na energeticky intenzívne podniky.“

Podľa EID je „namiesto čistej cenovej brzdy potrebné zaviesť brzdu nákladov, aby sa náklady OZE trvalo a rovnako rozdelili medzi všetkých spotrebiteľov“.

Koncom decembra sa kritika vlády za výnimku z EEG-Umlage vyostrila po tom, čo denník Der Spiegel informoval o tom, že sa chystá rozšíriť počet firiem s výnimkou až na 1550.