Nemci zatiaľ ignorujú nové biopalivo

Tankovať biopalivá? (creativecommons.org)

Palivo typu E10 predstavuje mix etanolu (10%) a benzínu (90%). Do nemeckých čerpacích staníc sa dodáva od februára tohto roku, avšak zatiaľ ho vodiči, zdá sa, bojkotujú. Uprednostňujú o niečo drahší 98 oktánový benzín alebo starší typ biopaliva s 5-percentným podielom bioetanolu – E5.

Podľa nemeckej asociácie automobilového priemyslu VDA je nové biopalivo vhodné pre 93% vozidiel, ale väčšina vodičov ho ignoruje zo strachu, že poškodí motor. Združenie ropného priemyslu MWV uvádza, že sa jeho použitiu vyhýba 70% motoristov.

Minister životného prostredia Norbert Röttgen silno kritizoval výrobcov pohonných látok za to, že nedostatočne propagujú dostupnosť E10 na čerpacích staniciach, čím by umožnili ľahší a informovanejší prechod k ekologickejšej doprave.

MWV ale trvá na to, že ropný priemysel investoval dostatok peňazí a úsilia do naplnenia vládnych cieľov pre palivá s biozložkou. Z problémov naopak viní automobilový priemysel. Podľa nich jedine výrobcovia vozidiel dokážu presvedčiť kupujúcich o kompatibilite nového typu paliva.

Nemecký minister hospodárstva Rainer Bruederle preto včera do Berlína pozval predstaviteľov oboch sektorov, rovnako ako zástupcov poľnohospodárov a spotrebiteľov, s cieľom obnoviť program E10.

E10 prvýkrát predstavili vo Francúzsku v roku 2009 a v súčasnosti ho možno nájsť asi na 20% všetkých čerpacích staníc v krajine. Podľa agentúry AFP sa na konci roku 2010 biopalivá podieľali na predaji pohonných hmôt vo Francúzsku 13 percentami.