Nemcov čaká post-jadrový nedostatok elektriny

Nemecká kancelárka Angela Merkel sa v stredu (2.5.) stretla so zástupcami vedúcich energetických podnikov i odborov v krajine.

„Zhodli sme sa na tom, že do roku 2020 bude medzera v kapacite na úrovni 10 gigawattov,“ uviedol po stretnutí jeden z prítomných. Táto medzera sa rovná výkonu približne 10 až 15 elektrární.

Vysokí predstavitelia nemeckej energetiky ale neboli schopní dohodnúť sa na tom, ako tento predpokladaný nedostatok vyplniť. Na stretnutie s kancelárkou boli pozvaní výkonní riaditelia spoločností E.ON a RWE, ale tiež zástupcovia Siemensu, prevádzkovateľov prenosových sústav, odborových združení a lobingových skupín v energetike.

Po udalostiach v japonskej Fukušime v marci minulého roku sa nemeckí predstavitelia rozhodli postupne do roku 2022 úplne ukončiť výrobu elektriny v jadrových elektrárňach. Proti tomu sa ostro postavili firmy vyrábajúce elektrinu v jadrových reaktoroch. Tých v súčasnosti funguje 9, keďže v auguste 2011 sa permanentne odstavilo 8 reaktorov.

Začiatkom roka 2011 pochádzalo z atómových elektrární 23% nemeckej elektriny.

Vzhľadom na nové smerovanie energetickej stratégie politikov, odborníkov i verejnosť zaujíma ako uspokoja narastajúci dopyt po elektrine. Dňa 23. mája by sa malo uskutočniť s predsedami spolkových vlád, pričom sa zamerajú najmä na expanziu rozvodov a väčšie využívanie veternej energie vyrábanej v pobrežných parkoch.

Koherentná stratégia

Opozičné strany kritizovali Merkelovej vládu že nedokázala vypracovať koherentnú post-nukleárnu energetickú stratégiu a stretnutia reflektujú jej túžbu ukázať pokrok pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Lídri z priemyslu zdôrazňujú, že sú potrebné stimuly pre investície do flexibilných plynových elektrární, ktoré by dopĺňali medzery, keď bude nevhodné počasie pre dodávky z veterných alebo solárnych elektrární alebo v čase keď priemysel i domácnosti budú vyžadovať vyššie dodávky v čase špičiek dopytu.

Odkedy Nemecko minulý rok odstavilo časť svojich atómových elektrární, zaznamenalo sa niekoľko incidentov keď elektrinu z veterných parkov na severe nebolo možné prepraviť dostatočne rýchlo na juh z dôvodu nedostatočnej sieťovej infraštruktúry.

Hildegard Müller, vedúca najväčšej lobingovej skupiny v krajine BDEW (Spolkové združenie energetického a vodného hospodárstva), uviedla, že prítomní zástupcovia u kancelárky došli ku konsenzu, že existujúce elektrárne musia zostať v prevádzke zatiaľ čo sa budú stavať nové elektrárne. Zatiaľ ale nedošli k žiadnemu presnejšiemu rozhodnutiu.

„Na jednej strane, musíme byť schopní prevádzkovať v budúcnosti existujúce elektrárne so ziskom,“ povedala Müller. „Na druhej strane je dôležité dôkladne rozvíjať ďalšie opatrenia pre nevyhnutnú novú výstavbu.“

Niektoré veľké energetické spoločnosti signalizovali svoj hnev, že obrovské miliardy eur sa venujú na dotovanie obnoviteľných zdrojov, čím sa ešte viac decentralizuje štruktúra výroby elektriny. Namiesto toho by sa podľa nich mala pozornosť a financie sústrediť na budovanie modernej infraštruktúry.