Nemecko pred výpadkami elektriny zachránilo slnečné počasie

Autor: nirots, Freedigitalphotos.net

Krátko po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima Nemecko urýchlene rozhodlo o ukončení prevádzky všetkých svojich jadrových reaktorov do roku 2022. Okamžité zatvorenie 8 reaktorov zo 17 znamenalo pokles celkovej ročnej produkcie elektriny asi o 40 %.

Problémy s prispôsobením dodávok elektriny novej situácii znížili vo februári potenciálnu nadbytočnú produkciu energie, ktorá sa využíva najmä na obchodovanie s Francúzskom na 2GW.

„To je takmer nič,“ vyjadril sa jeden z oficiálnych predstaviteľov nemeckej energetiky na brífingu, ktorý organizoval Francúzsky inštitút pre medzinárodné vzťahy (IFRI), „je to menej než jedno percento.“.

"Technici na oboch stranách hranice si boli vedomí toho, že sme boli bližšie ku kolapsu energetického systému ako kedykoľvek predtým,“ povedal. „Zachránilo nás slnko."

Nemecko je svetovým lídrom v solárnej energii s 28 GW inštalovanou fotovoltickou kapacitou na úrovni 28 GW, hlavne v Bavorsku.

Slnečná energia je však nestály generátor elektriny závislý od aktuálneho počasia, možností skladovania a záložných zdrojov, často fosílnych.

Avšak v prípade optimálnych podmienok, sú fotovoltické zariadenia v Nemecku schopné vytvoriť aj prebytok. Počas slnečných februárových dní aj napriek vlastným problémom s dodávkami, sa export elektrickej energie z Nemecka do Francúzska pohyboval medzi 4GW až 5GW.

Zástupcovia solárneho priemyslu však neskrývali nadšenie.

„Údaje neklamú," uviedol Brandon Mitchener, hovorca spoločnosti First Solar. „Dokazujú, že slnko a vietor dokážu poskytnúť skutočnú energiu vtedy, keď je najviac potrebná, keď je dopyt na vrchole."

Málo skladovacích kapacít a sietí

Nemecko dokáže prostredníctvom kapacity prečerpávacích zariadení uchovať dodávky elektriny len asi na úrovni 20 minút. Zvyšok sa musí buď exportovať alebo inak využiť.

V súčasnosti totiž chýbajú predovšetkým rozsiahle a dobre skoordinované domáci i európske prepojenia rozvodov.

Podľa informácií EurActivu napríklad počas obzvlášť veternej zimy v roku 2004 bola exportovanou elektrinou ohrozená stabilita holandskej siete. Vtedajší holandský minister financií dokonca zaslal svojmu nemeckému kolegovi sťažnosť týkajúcu sa „nepriateľskej“ elektriny.

„Na severe Nemecka produkujeme veľa veternej energie – a to je fajn,“ skonštatoval zástupca sektora energetiky. „Neexistuje však sieť, ktorá by túto energiu dostala na juh, kde je potrebná.“

Výsledkom je, že sa táto energia prepravuje južným smerom cez Poľsko alebo Českú republiku a preťažuje zase miestnu prepravnú infraštruktúru.

„Stavajú hraničné kontroly pre elektrickú energiu, pretože neexistuje iné riešenie," dodal zdroj.

Rozšírenie, zlepšenie a prepojenie zastaraných európskych sietí sa stáva prioritou pre vytvorenie jednotného trhu, väčšej bezpečnosti dodávok a lepšej integrácie obnoviteľných zdrojov.

Na otázku aká je pravdepodobnosť výpadkov elektriny v Nemecku budúcu zimu, sa oficiálny predstaviteľ vyjadril nasledovne: „Urobíme čo sa dá, aby sa nevyskytli žiadne výpadky, no bude to ťažšia výzva než minulý rok. Riziká budú tiež väčšie,“ povedal.