Obchodná vojna EÚ-Čína v solárnom priemysle sa vyhrocuje

Čínskym výrobcom hrozí ďalšie vyšetrovanie za nekalú konkurenciu na európskom solárnom trhu. Producenti solárneho skla prostredníctvom svojej zastrešujúcej organizácie EU Pro Sun Glass podali v utorok (5.2.) ďalšiu sťažnosť Európskej komisii  na čínsku konkurenciu. Tá podľa nich predáva svoje produkty za cenu nižšiu než sú ich výrobné náklady.

Solárne sklo je niekoľko milimetrový film pokrývajúci fotovoltické a termálne kolektory. Pre jeho vysokú účinnosť je dôležitá transparentnosť, preto vyžaduje oveľa vyššiu čistotu ako bežné okenné sklo.

Ulrich Frei, prezident organizácie EU ProSun Glass, ktorá podľa vlastných slov zastupuje takmer 50 % produkcie solárneho skla v EÚ, uviedol: „Samozrejme, znamená to, že čínske produkty sa vytavujú obrovským stratám vo vlastnom predaji solárneho skla, ale tie zjavne pokrýva čínska vláda. Európske podniky solárneho skla na druhú stranu musia dodržiavať pravidlá trhovej ekonomiky a sú vážne poškodené neférovou konkurenciou rivalov v Číne, ktorí, zdá sa, majú nekonečnú finančnú podporu svojej vlády.“

Čínski konkurenti podľa nich môžu využívať dotovanú cenu dodávok elektriny, ktorá tvorí asi tretinu výrobných nákladov solárneho skla. EU ProSun Glass tiež upozorňuje na to, že pri výrobe štvorcového metra solárneho skla v Číne sa emituje trikrát viac CO2 ako pri environmentálnejšej výrobe v Európe.

Organizácia žiada zavedenie colných taríf na dovoz vo výške viac ako 100 %.

Takmer 90 % dovezeného solárneho skla do EÚ pochádza z Číny. Zatiaľ čo dopyt po solárnom skle sa v Európskej únii medzi rokmi 2010 – 2012 zvýšil o menej než 5 %, podľa EU ProSun Glass sa v rovnakom období jeho dodávky z Číny zvýšili trojnásobne. Len v minulom roku údajne čínski výrobcovia znížili svoju cenu solárneho skla o 20 – 30 %.

Podpora separátnej koalície

Na čele žaloby EU ProSun Glass stojí nemecký výrobca GMB Glasmanufaktur Brandenburg GmbH. Predstavitelia organizácie tvrdia, že do ich akcie nie je zapojená koalícia EU ProSun, ktorá podala predchádzajúce sťažnosti, avšak EU ProSun výrobcom solárneho skla vyjadrila podporu.

„Nový prípad ukazuje, že stratégia Číny dominovať solárnemu sektoru sa neobmedzuje len na solárne moduly, ale ovplyvňuje aj materiály ako sklo. Je otázkou času, kedy budú nasledovať výrobcovia zariadení a surovín,“ tvrdí Milan Nitzschke, prezident Eu ProSun.

V oboch predchádzajúcich prípadoch EK spustila vyšetrovanie.

Vyšetrovanie ale rozdeľuje aj európsky solárny priemysel. Firmy, ktoré predávajú zariadenia na ich výrobu do Číny a tiež mnohé malé firmy, ktoré inštalujú panely po celej Únii, lobujú proti podávaným sťažnostiam. Obávajú sa, že zavedením vysokých colných taríf by sa zvýšili náklady spotrebiteľov a ohrozili tisíce pracovných miest v ich podnikoch.

Európska komisia má teraz 45 dní na to, aby prijala stanovisko k sťažnosti z 5. februára a rozhodla o spustení alebo nespustení formálneho vyšetrovania.