Oettinger: Nemecko nemá postupovať sebecky

„Nemecko musí svoju energetickú transformáciu zosúladiť s Európou,“ vyhlásil v utorok (22.1.) počas príhovoru na energetickej konferencii v Berlíne komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. „Len vtedy Nemecko uspeje a len vtedy získame autoritu hovoriť celosvetovo za naše energetické záujmy, ak budeme v EÚ konať ako partneri.“

Európske krajiny s podozrením hľadia na výnimky, ktoré vláda udeľuje nemeckým podnikom z nákladov súvisiacich so zvyšovaním cien energií a tiež na nekontrolované návaly elektriny, ktorá prechádza z veterných fariem na severe smerom na juh cez prenosové sústavy susedných krajín, hlavne Českej republiky a Poľska.

„Už teraz je viditeľné, že nemecká Energiewende sa podarí len vtedy, ak sa zladí s ostatnými európskymi krajinami,“ uviedol eurokomisár.

„Naprieč Európou máme obrovskú potrebu nahnať investície a technológiu pre energetickú infraštruktúru,“ uviedol Oettinger. „Nemecko utekajúce bez rozmyslu vpred odrádza susedov pokiaľ ide o to, aby sa zapojili.“

Sebectvo bokom

Dodal, že úlohy ako je výskum, expanzia prenosových sústav, ktoré umožnia prepravovať elektrinu cez hranice alebo ju skladovať, musí riešiť Európa, nie Nemecko a jeho 16 spolkových krajín.

V oblasti skladovania energie je Nemecko odkázané na Švajčiarsko, Rakúsko a Nórsko.

Oettinger upozornil, že pri pohľade na sústavu „trčíme v sektore elektriny v hraniciach oblastí kniežatstiev z 19. storočia. Tak ako sa paneurópsky postavili cestné siete, potrebujeme aj mosty pre energiu.“

Minister hospodárstva Philipp Rösler s komisárom súhlasil:„Na európskej pôde musíme dôjsť k spoločnej stratégii výstavby sietí.“

V prípade energetického partnerstva s Ruskom Oettinger uviedol, že Berlín nemá zabúdať na solidaritu s ostatnými členskými krajinami. Naopak, má využiť konštruktívne partnerstvo, ktoré si s Moskvou vybudoval. „Ak bude Rusko pokračovať v rozdeľovaní a panovaní…čistý efekt sa pre Európu celkom stratí,“ povedal.

Oettinger je veľkým zástancom vytvorenia južného koridoru pre plyn z Kaspického mora, čím by sa zvýšila nezávislosť EÚ od ruských dodávok. V piatok (18.1.) privítal ratifikáciu dohody o plynovode TANAP a tiež dokončenie dohody medzi konzorciami Shah Deniz II a Nabucco.

Mega-plán netreba

Prítomní s napätím očakávali aj príhovor nemeckého ministra hospodárstva. Investori žiadajú od federálnej vlády detailný plán toho, ako má Energiewende, teda prechod od jadra k obnoviteľným zdrojom prebiehať.

Podľa ministra hospodárstva ale nie je potrebné vyrábať veľký plán. Skôr treba postupovať krok za krokom a byť flexibilný

„Plán, ktorý sa odteraz do roku 2020 načrtne, nebude fungovať. Plánované ekonomiky, ktoré nefungujú, majú päťročné plány. Zostaviť 10-ročný plán by bolo príliš trúfalé,“ uviedol Philipp Rösler.

Potvrdil, že vláda plánuje predstaviť rozsiahlu revíziu zákona o podpore obnoviteľnej energie. Štedré dotácie síce z Nemecka urobili najvýznamnejší solárny trh na svete, ale zároveň viedli k zvýšeniu cien elektriny pre spotrebiteľov.

„V čase, keď sa tento zákon tvoril, boli obnoviteľné zdroje špecializovaným sektorom. Teraz už ale nehovoríme o špecializovanom segmente,“ uviedol Rösler.

Generálnu revíziu zákona o OZE podporuje aj komisár Oettinger. „Priemyselná krajina ako Nemecko potrebuje centrálne riešenia. Elektrina musí byť zaplatiteľná a istá nonstop.“

Podľa odborníkov možno v rozpätí niekoľkých mesiacov očakávať skôr menšie úpravy dotácií. Veľkú reformu systému predpokladajú až po jesenných voľbách do federálneho parlamentu.