Oettinger varoval Nemecko pred škrtaním podpory pre OZE

Politické strany podporujú reformu nemeckého zákona o obnoviteľnej energie, ku ktorej by sa malo pristúpiť po septembrových parlamentných voľbách. Konkrétne návrhy sú ale zatiaľ zriedkavé.

Investori opakovane varovali pred škrtmi v už dohodnutej podpore, ktorá sa garantovala na dobu asi 20 rokov. Mohlo by to zmraziť ich ochotu investovať peniaze do zelenej energie namiesto. Náklady tzv. Energiewende sa odhadujú na 550 miliárd eur.

„Silne odporúčame zdržať sa retroaktívnych opatrení,“ uviedol Günther Oettinger v pondelok na konferencii v Nemecku. „Znamená to, že všetci, ktorí inštalovali solárne panely, bioplynové elektrárne alebo veterné parky by mali dostať úroveň podpory, ktorá sa garantovala v čase inštalácie.“

Viaceré európske krajiny, vrátane Španielska, Bulharska i Českej republiky, zaviedli retroaktívne dane na výrobu zelenej energie. Obmedzenie podpory sa plánuje aj v Rumunsku, na čo sa už firmy sťažovali aj Európskej komisii.

Európska komisia pripravuje na jeseň revíziu pravidiel štátnej pomoci pre energetiku a tiež návod pre schémy podpory OZE.

Expanzia pod kontrolou

Nemecký minister pre životné prostredie Peter Altmaier verí, že aj vďaka úprave dotácií dôjde tento rok v krajine k zníženiu inštalácií solárnych panelov takmer na polovicu, čím sa doterajšia solárna expanzia dostane pod kontrolu.

„Očakávam, že sa tento rok inštaluje asi 4 000 megawattov,“ povedal v utorok na konferencii.

Nemecko je najväčším solárnym trhom na svete s inštalovanou kapacitou okolo 35 GW. V minulom roku sa nainštalovalo rekordných 7,6 GW, dva roky pred tým  po 7,5 GW.

V pondelok nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler otvoril najväčšiu veternú farmu pri pobreží Nemecka. Nachádza sa v Severnom mori 100 km od ostrova Borkum. Tvorí ju 80 turbín, ktoré podľa  projektujúcej spoločnosti Bard Energy dokážu elektrinou zásobovať až 400 tisíc domácností.

„Offshore veterné farmy sú podľa nášho názoru neodbytným komponentom pre zaistenie úspechu energetickej zmeny a navyše majú potenciál stať sa v budúcnosti úspešným nemeckým vývozom,“ poznamenal Lutz Diederichs, riaditeľ pre komerčné bankovníctvo v banke, ktorá projekt spolufinancovala.

(EurActiv/Reuters)