Po plyne chce EÚ aj nórsku elektrinu

Zdroj: Shutterstock

Nórsko je jedným z troch najdôležitejších dodávateľov zemného plynu do Európy. Hoci na to, aby sa dostali k novým zásobám musia Nóri vŕtať v čoraz nedostupnejších oblastiach, minister pre energetiku Tord Lien EurActivu potvrdil, že Oslo plánuje fosílne palivá ťažiť aj naďalej.

Na domácom trhu plyn využívajú v zásade len v doprave a v jedinej plynovej elektrárni. Dôvodom je aj vysoká uhlíková daň a opatrenia na obmedzenie emisií metánu, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

V prípade vývozu tohto fosílneho paliva majú však iný prístup. „Dnes vieme, že ak by sme spálili všetko uhlie, ropu a zemný plyn, ktorú máme k dispozícii, dohoda z Paríža by sa nedala splniť. Značná časť fosílnych zdrojov musí zostať nedotknuteľná,“ citoval nedávno riaditeľa nórskeho združenia ropy a zemného plynu a bývalého ministra financií Karla Eirika Schjøtt-Pedersena denník the Guardian.

Napriek tomu si Schjøtt-Pedersen myslí, že využívanie nórskych fosílnych palív môže svetu prospieť. „Ak by Európa nahradila uhlie nórskym plynom, malo by to za následok až 50 % zníženie emisií skleníkových plynov na každú jednotku vyrobenej energie,“ povedal na stretnutí v vedcov a podnikateľov arktických národov v nórskom Tromsø.

Doma ekologicky

Zatiaľ čo fosílne palivá Nórsko vyváža, na domácom trhu je priekopníkom vo využívaní obnoviteľnej energie.

„Ročne vyrobíme z obnoviteľných zdrojov o 10 terawattov viac, než využijeme,“ povedal v rozhovore pre EurActiv minister Tord Lien.

Nórsko podľa  Liena v súčasnosti rozširuje svoje exportné a obchodné kapacity práve smerom k Európskej únii. Vo výstavbe je 1400 MW elektrické vedenie do Nemecka či Veľkej Británie. „Máme prepojenie s Holandskom, Dánskom a Fínskom a plne integrovaný systém so Švédskom,“ vysvetlil Lien.

Potenciál Nórska si uvedomuje aj Európska komisia. V prospech európskej energetickej siete by podľa exekutívy mohli slúžiť najmä veterné parky v Severnom mori či hydroelektrárne.

„Nórsko by mohlo zohrávať úlohu gigantickej baterky. Má obrovské možnosti aj pre využitie vodnej energie cez hydroelektrárne. Energia vyprodukovaná v Severnom mori ak by sa okamžite nespotrebovala, by mohla byť využitá na vytlačenie vody do vyššie postavených priehrad. Tie by sa dali využiť vtedy, keď to európska energetická sústava bude potrebovať,“ opísal pred návštevou Nórska situáciu podpredseda Komisie Maroš Šefčovič.

Na dovoz ekologickej elektriny z Nórska bude musieť únia posilniť prenosovú infraštruktúru a zmeniť legislatívu. „Budeme musieť ako EÚ redefinovať spôsob, akým sa obchoduje s elektrinou. Aj preto koncom roka pripravujeme novú smernicu pre obnoviteľné zdroje energie a nový dizajn pre európsky trh s elektrinou,“ zhodnotil situáciu Šefčovič s tým, že snahou Európskej komisie je vytvoriť univerzálnejšie a dostupnejšie podmienky na to, ako lepšie podporovať obnoviteľné zdroje energie v EÚ.