Pohár FIFA nepriamo zviditeľní solárnu energiu

Foto: Flickr.com / Stig Nygaard (licencia Creative Commons)

Nemecká charitatívna organizácia World Future Council (WFC) chce sprístupniť prenosy zápasov zo svetového futbalového šampionátu v Juhoafrickej republike obyvateľom ghanskej obce, ktorá nie je pripojená k verejnej elektrickej sieti. Miestni v Oboadaka a blízkych osadách tak budú môcť sledovať zápasy pri open-air obrazovke napájanej solárnymi panelmi.

Svetový pohár FIFA sa bude konať po prvýkrát vo svojej histórii na africkom území, od 11. júna do 11. júla. Nadácia WFC chce pri tejto príležitosti prakticky ukázať, ako dokážu solárne panely riešiť prístup k elektrine pre 7 tis. miestnych obyvateľov.

„Pri verejnom vysielaní ľudia zažijú prínosy a príležitosti obnoviteľných zdrojov energie, a politickí rozhodovatelia budú svedkami, ako miestni obyvatelia ocenia, že nebudú viac odrezaní od celosvetových podujatí,“ hovorí Hafsat Abiola-Costello, člen Rady WFC.

Cieľom aktivity pri príležitosti pohára FIFA je ukázať, že „solárna energia je spoľahlivá a možno ju inštalovať jednoducho a bez potreby pripojenia k národnej elektrickej sieti“, doplnil Abiola-Costello.

„Chceme motivovať afrických politikov, aby podporili akceptáciu obnoviteľných zdrojov.“ V tomto zmysle sú majstrovstvá sveta vo futbale „perfektnou príležitosťou pre propagáciu prínosov obnoviteľnej energie“.

Štyri pätiny (80 percent) obyvateľov Afriky sú odkázané na spaľovanie dreva a uhlia, ak chcú získať energiu. WFC upozorňuje, že takýto stav je vážnou prekážkou pre rozvoj stratégií boja proti zmene podnebia. Súčasná situácia je „veľkou príležitosťou“ a keď sa podarí dosiahnuť rozvoj OZE v Afrike (najmä solárna, veterná energia a biomasa), „predíde sa veľkému zvýšeniu globálnych uhlíkových emisií“.

Solárne panely zostanú v obci Oboadaka i po skončení Poháru FIFA. Budú zdrojom energie pre tamojšiu komunitnú nemocnicu.