Práce na veterných parkoch ovplyvňujú sviňuchy i bomby

Nemecká vláda si stanovila za cieľ inštalovať do roku 2030 pri svojom pobreží veterné parky s výkonom asi 25 tisíc megawattov.  Ich plocha by mala byť osemkrát väčšia než tá, ktorú zaberá mesto New York.

S vyhliadkou prechodu Nemecka od jadrovej energie k obnoviteľným zdrojom sa viaceré firmy naplno pustili do výstavby veterných parkov pri pobreží Nemecka. Veľké projekty  v oblasti Baltského a Severného mora však narážajú na ochranárov prírody, ktorí síce podporujú výrobu zelenej energie v porovnaní s fosílnymi palivami alebo jadrom, avšak zároveň trvajú na ochrane miestnej biodiverzity.

„Rozvoj veternej energie pri pobreží Nemecka je už teraz drahší ako v iných krajinách, nakoľko projekty sú umiestnené ďalej od pobrežia v hlbších vodách,“ vysvetlil Fraser Johnston, analytik Bloomberg New Energy Finance. „Akékoľvek dodatočné náklady, ako sú oneskorenia v prepájaní sústav a environmentálne okolnosti vytvárajú ešte väčší tlak na už aj tak nízku návratnosť investícií.“

„Pomerne veľké percento našej morskej oblasti sa pravdepodobne použije pre príbrežné veterné farmy,“ uviedol Hans-Ulrich Rosner zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). „To bude mať vážny vplyv na prírodu, ktorý musíme zmierniť.“

Zvukové clony

„Sviňucha je odsúdená zahynúť, ak sa jej poškodí sluch,“ upozornil Kim Detloff, morský odborník nemeckého ochranárskeho združenia NABU, pre agentúru Bloomberg.

V Severnom a Baltskom mori žije asi 230 tisíc sviňúch (podobné delfínom), pre ktoré je zvuková orientácia zásadná pre pohyb, pri love či hľadaní ostatných jedincov.

Rozpočty firiem ako E.ON, RWE či EWE teda musia počítať aj s integrovaním technológií, ktoré vzniknutý hluk eliminujú. Podľa spoločnosti Hydrotechnik Lübeck tvoria technológie na redukciu hluku asi pol percenta rozpočtu projektov.

Jedným z riešení je „bublinová clona“, ktorú momentálne prvýkrát inštalujú okolo základov veterných turbín projektu Riffgat v Severnom mori. V oceľovom puzdre s dvojitou stenou sa vypúšťajú vzduchové bublinky, ktoré majú pohltiť zvuky vzniknuté pri vŕtaní a iných konštrukčných prácach.

 

Zdroj: Riffgat

Stará munícia

Pri pokladaní káblov, ktoré majú prenášať elektrinu z turbín na pevninu, zase ďalšia nemecká spoločnosť zaznamenala niekoľko mín z druhej svetovej vojny. Tie musí buď detonovať alebo zdvihnúť z dna. Morský biológ Sven Koschinski však upozornil, že detonácia 300 kilogramovej míny by  mohla vážne poškodiť pľúca sviňuchy až do vzdialenosti 4 kilometrov.

Nakoľko samotné pole vymedzené pre výstavbu turbín projektu Riffgat sa tiež nachádza blízko oblasti, kde sa zhadzovali míny, aj to museli prekontrolovať. Spoločnosť EWE však našla len odpad z lodí a domácností.

Podľa decembrovej analýzy, ktorej vydanie sponzorovala nemecká vláda, sa v nemeckej časti Severného a Baltského mora stále nachádza asi 1,6 milióna  ton starej munície ako sú námorné míny, TNT bomby či granát s obsahom chemických látok.