Siemens: Odklon od jadra môže Nemcov vyjsť na 1,7 bilióna eur

Koniec výroby elektriny z jadra v Nemecku, pre ktorý sa rozhodla vláda kancelárky Angely Merkelovej v lete 2011, vyjde podľa nemeckých energetických firiem na stovky až tisícku miliárd eur.

Podľa štúdií, ktoré si v minulom roku nechalo vypracovať Združenie bavorského hospodárstva (VBW) sa náklady nahradenia jadrovej energetiky obnoviteľnými zdrojmi (OZE) v Nemecku do roku 2030 vyšplhajú na sumu 335 miliárd eur, pričom výrazné zdraženie elektriny zasiahne najmä veľké priemyselné podniky. (EurActiv, 1.8.2011)

Podľa Michaela Suessa, šéfa energetickej divízie Siemens, budú súvisiace náklady ešte vyššie. Na konferencii, ktorú usporiadal nemecký denník Handelsblatt, uviedol, že počas nasledujúcich dvadsiatich rokov bude potrebné do nemeckej energetiky investovať 1,4 až 1,7 bilióna eur. Účet za prechod na nízkoemisnú ekonomiku podľa neho zaplatia „buď spotrebitelia alebo daňoví poplatníci“.

V scenári, ktorý počíta s čiastkou 1,7 bilióna eur, si podľa neho veľkú časť vyžiadajú dotácie na elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Lacnejší scenár naopak predpokladá vyšší podiel plynu na energetickom mixe.

S podstatne nižším odhadom prišiel Jürgen Grossman, riaditeľ energetickej spoločnosti RWE, ktorú nemecká vláda donútila minulý rok odstaviť dva bloky atómovej elektrárne Biblis. Spoločnosť na zmenenú situáciu reagovala viacerými úspornými opatreniami, vrátane predaja aktív. Šéf spoločnosti dokonca pre denník Wall Street Journal uviedol, že spoločnosť uvažuje aj o vystúpení z konzorcia Nabucco.

Podľa odhadov RWE si zmena v nemeckej energetiky vyžiadala nákaldy v rozsahu 250-300 miliárd eur. Na rozdiel od zástupcu Siemensu ale Grossman nehovoril o žiadnom časovom horizonte, v ktorom by malo k týmto investíciám dôjsť. Zdôraznil, že investovať je potrebné predovšetkým do rozvoja prenosovej sústavy. Tá v súčasnosti zaostáva za masívnymi investíciami do výroby energie z obnoviteľných zdrojov, hlavne v podobe veterných fariem na severnom pobreží Nemecka.

Modernizáciu a expanziu prenosovej siete, ktorá má byť schopná absorbovať rastúci podiel elektriny z OZE má byť prioritou Nemecka aj podľa bývalého ministra hospodárstva Rainera Brüderleho. (EurActiv, 19.1.2011)

Súčasný minister hospodárstva Philipp Rösler pre Handelsblatt zdôraznil, že je potrebné zmeniť zákon o podpore zákona o OZE . Garantovaná cena elektriny z OZE má klesnúť, nové solárne a veterné elektrárne sa podľa neho majú budovať len pokiaľ bude paralelne dochádzať k modernizácie prenosovej a distribučnej sústavy.

Masívne zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie do siete, ktoré majú prednostné právo pre výkup elektriny, robí problémy aj susedným štátom, najmä Českej republike a Poľsku. V prípade veterného počasia sa totiž elektrina z pobrežných veterných fariem dostáva aj do zahraničných prenosových sústav, hlavne v smere na juh do Bavorska, a spôsobuje problémy s reguláciou a stabilitou siete.

Český i poľský operátor uvažujú o tom, že v prípade nutnosti vybuduje na hraniciach transformátory, ktoré nadbytočnú elektrinu do ich sústavy nepustia. Takýto krok ale ide proti myšlienke prepájania európskeho trhu s elektrinou.

(EurActiv/Reuters)