Solárny boom v Nemecku pokračoval aj v roku 2012

Federálne ministerstvo životného prostredia predstavilo údaje o počte fotovoltických elektrární, ktoré sa v krajine nainštalovali v roku 2012. Nová kapacita na úrovni viac ako 7,6 gigawattov (GW) prekonala rekordy z predchádzajúcich rokov – 7,5 GW v roku 2011 a 7,4 GW v roku 2010.

Počas posledných troch rokoch sa výkon solárnych zariadení v Nemecku zvýšil štvornásobne.

Počet a rýchlosť, ktorým nové zariadenia pribúdajú, prevyšujú plány nemeckej vlády, podľa ktorej by sa mal výkon nových inštalácií pohybovať na úrovni 2,5 až 3,5 GW.

Solárny boom vyvolali najmä štedré výkupné ceny zelenej energie, ktoré vláda producentom zaručuje počas 20 rokov v snahe povzbudiť prechod od fosílnych palív na obnoviteľné zdroje (OZE).

Podpora zelenej sa stala vzhľadom na rastúce koncové ceny elektriny v krajine politicky horúcou témou. Opozičné strany obviňujú vládu, že celé bremeno nákladov prenáša na domácnosti a malé firmy, zatiaľ čo veľkým energeticky náročným podnikom udelila výnimku a nemusia platiť vysokú tarifu za zelenú energiu ani náklady za využívanie siete.

Túto výnimku i ďalšie ustanovenia nového zákona o OZE už prešetruje aj Európska komisia.

Zmeny v dotáciách

Rast počtu inštalácii sa mierne spomalil v poslednom štvrťroku 2012, po tom, čo vláda od novembra obmedzila dotácie na solárnu energiu. „Ukazuje to, že novela funguje,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia.

V roku 2013 ministerstvo očakáva novú solárnu kapacitu 3,5 až 4 GW. Dotácie by sa podľa agentúry Bloomberg mali vyšplhať na 20 miliárd eur. Enviro-rezort preto plánuje ďalšiu úpravu pravidiel v systéme podpory OZE.

Združenie solárneho priemyslu BSW-Solar uviedlo, že z 1,3 milióna fotovoltických inštalácií sa v Nemecku minulý rok zo slnka vyprodukovalo 28 miliárd kilowatthodín elektriny pre 8 miliónov domácností, čo je medziročný nárast o 45 %.

Elektrina zo slnka tak v súčasnosti pokrýva asi 5 % spotreby v Nemecku. Podľa BSW-Solar by sa do roku 2020 mal tento podiel zvýšiť najmenej na 10 % a do roku 2030 najmenej na 30 %.