Štefanec kritizuje nastavenie podpory OZE

"Na Slovensku panuje predsudok, že obnoviteľné zdroje zvyšujú cenu energií, čo vôbec nie je pravda," hovorí Štefanec (EĽS, nezávislý).

"Bolo to spôsobené aj zlým nastavením, aj zlou politikou regulátora, že predražoval cenu energií príliš vysokou výkupnou cenou niektorých druhov. Dôležité je podporovať ich tak, aby sme v konečnom dôsledku cenu energie znižovali," povedal pre TASR po tohtotýždňovom sneme Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP). Pripomenul prudký rozvoj technológií, čo spôsobuje zlacňovanie výroby.

"Treba ich viac využívať, byť flexibilní a pozerať sa po svete, aby sme mali dostatok energie za čo najlepšiu cenu. Aj o tom je Energetická únia, o väčšej spolupráci členských štátov, o zabezpečení našich zdrojov, ale aj o postupnom znižovaní energetickej závislosti. Pretože v celej únii máme 53-% dovoz energií z teritórií mimo EÚ," konštatoval poslanec EP. Na znižovaní závislosti od dovozu sa podľa Štefanca môže podieľať aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov.

Na kritiku reagoval hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. Podľa neho sú postupy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súlade s európskou legislatívou.

"Regulácia cien a trhu s energiami vyrobenými z obnoviteľných zdrojoch nie je rýdzo domácim výtvorom. Vychádza z programov, smerníc a nariadení EÚ. Zavedené podpory a dotácie deformujú národné i európske trhy a ceny energií sa neznižujú, ba naopak, zvyšujú sa v celej EÚ," konštatoval hovorca ÚRSO.

Úrad podľa neho rozvoju obnoviteľných zdrojov nebráni. Myslí si, že zabrániť ich negatívnemu vplyvu na koncové ceny energií sa dá len vtedy, ak sa produkty z ich výroby nebudú podporovať osobitnými tarifami, ale budú sa predávať za trhové ceny.

EurActiv.sk/TASR