Talianske úrady zabavili mafiánske elektrárne

Súd na Sicílii rozhodol o definitívnej konfiškácii majetku podnikateľa Vita Nicastriho, ktorý je považovaný za šéfa skupiny Cosa Nostra na ostrove. Nicastri prezývaný aj Re del Vento, čiže Vládca vetra, podľa úradov investoval do množstva veterných a  solárnych elektrární peniaze z vydierania, predaja drog a iných ilegálnych aktivít. Majetok v celkovej hodnote 1,3 miliardy eur, ktorý tento týždeň definitívne pripadol úradom, polícia prvýkrát zadržala ešte v septembri 2010.

Väčšina z projektov zelenej energie, cez ktoré sa podľa vyšetrovateľov prepierali peniaze, sa nachádza na Sicílii, sídle Cosa Nostra, a v Kalábrii, kde je zase centrum ich sesterskej organizácie ´Ndrangheta.

„Je to sektor, v ktorom je možné ľahko prepierať peniaze,“ uviedol riaditeľ protimafiánskej agentúry DIA Arturo de Felice. Konfiškácia podľa agentúry „významným spôsobom dopadne na ekonomickú moc Mattea Messina Denaro“. Ten je najvyšším bossom Cosa Nostra, od roku 1993 je na úteku pred úradmi.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) odhaduje ročný obrat troch najväčších talianskych kriminálnych organizácií – sicílska Cosa Nostra, kalábrijská ‚Ndrangheta a neapolská Camorra – na 116 miliárd eur, čo je viac ako predaj najväčšieho talianskeho koncernu, ropnej spoločnosti Eni.

V marci 2012 Európska komisia predstavila smernicu, ktorá má zefektívniť zmrazenie, manipuláciu a konfiškáciu majetku z organizovaného zločinu v rámci EÚ.

Z elektrikára vládca vetra

Medzi skonfiškovaným majetkom je 43 firiem pôsobiacich v odvetví energetiky, 98 nehnuteľností, 66 bankových účtov a investičných fondov, ale tiež autá a lode.

Nicastri, ktorý ostáva pod policajným dozorom vo svojom dome v meste Alcamo, bol kedysi obyčajným elektrikárom ale vďaka úzkym kontaktom s podsvetím sa vypracoval na jedného z najväčších investorov do alternatívnych zdrojov energie. Toto odvetvie sa pritom do nedávna tešilo štedrým štátnym dotáciám, ktoré sa ale od roku 2011 začali zoškrtávať.

Prevádzkovatelia elektrární mali nárok nielen na vyššie výkupné ceny, ale aj prémie. Malé veterné parky s výkonom do 200kW získali napríklad takzvanú all-inclusive tarifu, ktorá obsahuje prémiovú i predajnú cenu a vypláca sa počas 15 rokov. Väčšie parky zase za vyrobenú elektrinu dostávajú zelené certifikáty, ktoré potom môžu predať na trhu producentom energie z konvenčných zdrojov.

V rámci množstva elektriny vyrobenej z vetra sa Taliansko nachádza na 4. mieste v Európskej únii, po Nemecku, Španielsku a Spojenom kráľovstve. Ku koncu roka 2012 dosiahla inštalovaná kapacita veternej energie v krajine úroveň 8144 MW. Len v minulom roku sa v Taliansku nainštalovali nové veterné parky s kapacitou 1273 MW.