V spore medzi EÚ a Kanadou o podpore OZE rozhodne arbitráž

V auguste 2011 podala Európska komisia na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) podnet z dôvodu prešetrenia pravidiel podpory projektov solárnej a veternej energie v kanadskej provincii Ontário. Keďže priame rokovania medzi oboma stranami o vyriešení sporu zlyhali, v stredu (11.1.2012) požiadala EK, aby WTO vytvorila odborný arbitrážny panel, ktorý v spore rozhodne.

Rovnaký vývoj nastal aj v prípade sporu medzi Kanadou a Japonskom, ktoré taktiež podalo sťažnosť v rovnakej veci. Panel rieši tento spor od októbra minulého roku.

Únia i Japonsko argumentujú, že Ontário neprávom obmedzuje medzinárodný obchod tým, že poskytuje subvencie miestnym producentom zariadení pre obnoviteľné zdroje (OZE) a poskytovateľom služieb súvisiacich s výrobou energie z OZE.

Schéma garantuje dlhodobé vyššie výkupné ceny elektriny, ktorá sa  vyrába s určitým stanoveným podielom zariadení alebo služieb, ktoré pochádzajú z domácich zdrojov (40 % počiatočných vstupov pri solárnej energii a 25 % pri veternej). Tým sa podľa Bruselu i Tokia poskytuje výhoda miestnym firmám a porušujú pravidlá WTO, ktoré zakazujú prepojenie medzi dotáciami a použitím domácich produktov.

Brad Duguid, minister pre energetiku Ontária v auguste 2011 obhajoval regionálnu energetickú politiku, ktorá podľa neho priniesla tisícky pracovných miest. Sťažnosti zo strany ostatných krajín považuje za závisť úspechu tejto politiky.

WTO má v súčasnosti na stole ďalších 5 podnetov zo strany EÚ proti Kanade – v otázke patentovej ochrany farmaceutických produktov, opatrení  pre distribúciu filmov, určitých opatrení v automobilovom priemysle, v spore o obsahu hormónov vo výrobkoch z EÚ a v otázke daňových výnimiek u vína a piva. Kanada zase prostredníctvom WTO rieši 9 prípadov proti EÚ a 1 spor samostatne proti Maďarsku.

(EurActiv/Reuters)