Zníženie výkupných cien zelenej elektriny v Nemecku sa zablokovalo

Opozícia a spolkové krajiny vyjadrili nesúhlas so plánovaným znižovaním výkupných cien, ktoré malo dosiahnuť až na úroveň 40 %. V Spolkovej rade (Bundesrat) síce počas hlasovania v piatok (11.5.) nezískali dostatočnú väčšinu na odmietnutie zákona, ale mali dostatočnú podporu na odloženie platnosti, ktorý môže potenciálne trvať aj niekoľko mesiacov.

Spolkové štáty, kde sú pri moci sociálni demokrati (SPD) a Zelení, a tiež regióny konzervatívcov ako Bavorsko a krajiny na východe Nemecka – Sasko či Durínsko, v ktorých je výroba elektriny zo solárnych zariadení dôležitým faktorom pre rast a pracovné miesta, obhajovali systém výkupných cien s tým, že Nemecko im môže vďačiť za to, že sú svetovým lídrom vo fotovoltike. V krajine sú nainštalované zariadenia s kapacitou 25 megawattov, čo je takmer polovica globálneho solárneho výkonu.

„Fotovoltická elektrina značne prispieva k redukcii cien elektriny,“ argumentoval počas debaty Winfried Kretschmann, premiér Bádensko-Württemberska zo strany Zelených. „Tento zákon by náš úspešný príbeh ohrozil.“

Dve najväčšie nemecké solárne firmy – SMA Solar a SolarWorld – vo štvrtok zverejnili výsledky hospodárenia za prvý štvrtok, ktoré predčili predpovede. Vďačiť za to mohli práve veľkému dopytu po zariadeniach predtým, ako malo zníženie výkupných cien vstúpiť do platnosti.

Výroba elektriny z veterných a solárnych elektrární počas prvých štyroch mesiacov stúpla o 25 %, resp. 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

Výsledok hlasovania v Bundesrate je nepríjemný najmä pre ministra životného prostredia Norberta Röttgena, ktorý šéfuje strane CDU v Severnom Porýní-Vestfálsku. Tento víkend sa v krajine s najväčším počtom obyvateľov konajú voľby do spolkovej vlády a podľa odhadov si koalícia SPD a Zelených udrží svoju moc.

Podľa zväzu nemeckého priemyslu BDI je rozhodnutie Spolkovej rady znepokojivým signálom. „Systém podpory zákona o obnoviteľnej energii už dlhšie naráža na svoje hranice,“ uviedol Markus Kerber.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude zablokovanie zákona, teda proces mediácie v nemeckom parlamente trvať. Minister Röttgen ale zdôraznil, že vláda sa bude usilovať o to, aby redukcia taríf začala platiť „čo najskôr“.  

Z obmedzenia výkupných cien majú byť vyňaté projekty, ktoré investori zaregistrovali do 24. februára. Na dokončenie výstavby majú termín do 30. júna, pri veľkých projektoch do konca septembra.  Vláda tiež chce dotovať výrobu zo solárnych inštalácií len do výšky 80 % pri nových malých projektoch a do 90 % u veľkých elektrární.  V súčasnosti sa výkupné ceny, ktoré sú vyššie ako trhové, preplácajú na 100 %.

Výroba elektriny z veterných a solárnych elektrární počas prvých štyroch mesiacov stúpla o 25 %, resp. 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

(EurActiv/Reuters)