Kto zvíťazí v revolúcii čistej energie?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

„Za menej než dekádu vlastne čistá energie vyrástla z výklenku priemyslu na značný zdroj obchodu, investície, spracovania a tvorby pracovných miest. Od roku 2004 sa ročné investície do tohto sektoru zvýšili o pôsobivých 630 %. Potrebujeme zaistiť, aby tento povzbudivý trend pokračoval.

Vynorenie sa sektora čistej energie odráža racionálne politiky – od výskumu cez financovanie po sadzobné stimuly – v najväčších ekonomikách sveta. Tieto opatrenia, ktoré sú stále bledé v porovnaní s tým, čo sa poskytuje konvenčným fosílnym palivám, sa v priebehu času zredukujú keďže sa realizujú rozsiahle úspory a náklady padajú. Nie sme ďaleko odo dňa, kedy bude môcť čistá energia súťažiť v priamom súboji s uhlím, ropou a plynom.

Na mnohých miestach je už cena veternej energie stanovená konkurenčneschopne a v nedávnych rokoch prilákala takmer polovicu (48 %) všetkých investícií G-20 do čistej energie, čím dodatočne natankovala asi 40 GW výrobnej kapacity – dostatok pre dodávky energie pre 30 miliónov domovov.

Ale najrýchlejšie rastúcim priemyslom čistej energie je solárny sektor, z veľkej časti preto, že ceny solárnych panelov v posledných 30 mesiacoch klesli o viac než 60 %. Do konca tohto roku sa očakáva, že solárne moduly budú stáť len polovicu toho, čo pred štyrmi rokmi. Kapacita solárnej výroby 17 GW, ktorá sa pridala v roku 2010 z investícií v celkovej čiastke $79 miliárd, dodáva elektrinu pre viac než 12,5 milióna domovov.

Nedávny výskum organizácie The Pew Charitable Trusts a Bloomberg New Energy Finance odhaľuje, že geograficky Európa naďalej vedie svet v týchto investíciách, v roku 2010 prilákala $94,4 miliárd čo je prírastok 29 % oproti roku 2009. Investície v Nemecku sa viac ako zdvojnásobili na $41,2 miliárd, prekonali Spojené štáty, čím [Nemecko] globálne skončilo na druhom mieste. Taliansko je na štvrtom mieste (smerom nahor z ôsmeho v roku 2009), prilákalo takmer $14 miliárd v investíciách. Francúzsko vstúpilo do svetovej top desiatky po tom, čo ročné investície vzrástli o 25% na $4 miliardy. Medzitým investície v Španielsku klesli o viac ako polovicu, ale zostáva celosvetovo v top desiatke s $4,8 miliardami.“

Úryvok zverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Celý text v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.