Airbus a Dassault sa spojili. Spoločne navrhnú nové bojové lietadlá

Nový projekt bojových lietadiel, ktorý je súčasťou FCAS, by mal nahradiť súčasnú generáciu stíhacích lietadiel Eurofighter a Rafale približne medzi rokmi 2035-2040. [mashleymorgan / Flickr]

Konkurenčné spoločnosti Airbus a Dassault Aviation podpísali dohodu o spolupráci na Budúcom leteckom bojovom systéme (FCAS). Zatiaľ neuviedli, ktorá spoločnosť bude projekt viesť.

Airbus stavia stíhačky Eurofighter, zatiaľ čo Dassault prúdové lietadlá Rafale. Nový projekt bojových lietadiel, ktorý je súčasťou FCAS, by mal nahradiť súčasnú generáciu stíhacích lietadiel Eurofighter a Rafale približne medzi rokmi 2035-2040.

„Stále sme konkurenti, takže sme si nemohli len tak sadnúť a povedať, že to spravíme spoločne,“ povedal Dirk Hoke, generálny riaditeľ Airbusu pre obranu a vesmír na tlačovej besede s generálnym riaditeľom Dassault Aviation Ericom Trappierom.

Svoje partnerstvo oznámili na berlínskej leteckej prehliadke, ktorá sa konala 25. apríla.

Slovensko potrebuje nové stíhačky. Aké stroje dnes „letia“ v Európe? (INFOGRAFIKA)

Slovenská republika stále prehodnocuje nákup nových stíhačiek, vláda hovorí o európskom riešení.

Dôležité kompromisy

Špekuluje sa, že o vedenie celého projektu bude usilovať Dassault. Spoločnosti sa však nevyjadrili k žiadnym konkrétnym detailom.

Trappier povedal, že sa bude rozhodovať o tom, kto má najlepšie zručnosti a kompetencie, aby viedol jednotlivé časti projektu. FCAS zahŕňa stíhačky, bezpilotné letecké prostriedky, konektivitu a bezpečnú komunikáciu.

„Úlohou pre obe strany bude dosiahnuť kompromis. Ak do toho zahrnieme svoje ego, projekt nebude úspešný,“ povedal Hoke.

Airbus a Dassault sa rozhodli spojiť, aby si Európa udržala kontrolu nad svojimi budúcimi zbraňovými systémami, povedal Trappier.

„Nemyslím si, že ak by si niektoré európske krajiny kúpili dostupné americké výrobky, prispeli by tým k strategickej autonómii,“ vyhlásil.

Hoke uviedol, že ak sa napríklad Nemecko rozhodne kúpiť americké stíhačky F-35 a nahradiť nimi svoje Tornado, znamenalo by to, že FCAS už nie je možný.

Spojené štáty sa pre PESCO obávajú pádu vplyvu vlastných zbrojoviek v Európe

Diplomatické zdroje včera (27. februára) informovali, že Spojené štáty chcú, aby krajiny, ktoré nie sú členmi Únie, no patria do bloku Severoatlantickej aliancie, zohrávali vo formujúcom sa európskom obrannom pakte kľúčovú úlohu.  

Úzka spolupráca

Medzitým sa už Nemecko a Francúzsko dohodli na hlavných požiadavkách pre nové stíhačky, ktoré by mali nahradiť Eurofighter Typhoon a Rafale po roku 2040. Predstavitelia oboch krajín podpísali v rámci prehliadky spoločný dokument.

Momentálne sa čaká na detaily od francúzskej a nemeckej vlády, ktoré sa týkajú presných požiadaviek pre tento program.

Počas otvorenia leteckej prehliadky vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová, že podujatie, ktoré zorganizovalo Francúzsko a Nemecko spoločne, bolo symbolom ich úzkej spolupráce.

Francúzsko a Nemecko chcú vyvinúť európsku stíhačku budúcnosti

Francúzsko a Nemecko by mali vo štvrtok potvrdiť svoj spoločný záväzok vyrábať európske bojové lietadlo budúcnosti, ktoré by do roku 2040 malo nahradiť súčasné bojové lietadlá typu Rafale a Eurofighter.

Či sa francúzska a nemecká vláda rozhodnú zapojiť Spojené kráľovstvo do svojich budúcich projektov, bude pravdepodobne závisieť od podmienok po jeho odchode z Európskej únie, povedal Hoke z Airbusu.

Francúzsko spolupracuje s Veľkou Britániou na bezpilotnom bojovom leteckom vozidle. Projekt však nenapreduje tak, ako sa očakávalo.

„Mal ísť až do rozsahu spoločného predvádzacieho modelu. Z nejakého dôvodu sa o tom ešte nerozhodlo,“ povedal Trappier. Dodal, že francúzsko-nemecká spolupráca je pritom iná. Jedná sa o väčší systém, keďže francúzsko-britský projekt bol zameraný len na bezpilotné lietadlá.

Airbus a Dassault uviedli, že je dôležité, aby Francúzsko a Nemecko začali pracovať už v tomto roku na prvej spoločnej štúdii. Získali by tak predvádzacie modely technológie na rok 2025.

Trappier povedal, že stíhačky by neboli kópiou amerického F-35. Ambície sú totiž ešte vyššie.