Americký lobista Srbsku: Pre udržanie Kosova musíte byť agresívnejší

Srbský premiér Vojislav Koštunica

Krátka správa

Jim Jatras v minulosti pracoval v právnickej firme vo Washingtone DC. Dlhé roky bol analytikom republikánov v Senáte, ešte predtým pracoval ako diplomat na americkom ministerstve zahraničia. Bol tiež zástupcom srbskej kresťanskej ortodoxnej komunity v Kosove. Ako píše portál OrthodoxyToday.org, podľa Jima Jatrasa v prípade, že sa Kososvo stane nezávislou krajinou, čelí srbská kresťanská komunita “vyhynutiu pod rukami násilného džihádistického hnutia.“

V súčasnosti pôsobí Jim Jatras ako riaditeľ Americkej rady pre Kosovo, lobistickej skupiny, ktorá zastupuje záujmy Belehradu v Spojených štátoch. Srbsku odporúča, aby bolo agresívnejšie a tvrdšie v presadzovaní svojich záujmov, v tomto prípade v "boji" o udržanie Kosova.

V interview pre srbský denník Večernje Novosti tento Američan povedal, že Srbsko by malo prestať vzhliadať k Spojeným štátom ako keby vládli svetu.

Tvrdí, že Srbsko by malo hroziť prerušením prístupového procesu ak sa EÚ rozhodne uznať nezávislé Kosovo. Spôsobom ako by Srbsko mohlo ešte deklarovať svoju rozhodnosť je podľa Jatrasa aj zahájenie vojenských cvičení na juhu krajiny. Dokonca nalieha na Srbsko, aby v žiadnom prípade nevstupovalo do NATO.