Americký minister obrany o európskom obrannom jadre: Spoločná obrana je jedine úlohou NATO

Nemeckí vojaci počas vojenského cvičenia NATO "Železný vlk 2017". [TASR/AP Photo/Mindaugas Kulbis]

Dva týždne po tom, čo prezident Donald Trump navrhol 30 percentné zvýšenie amerických vojenských výdavkov pre Európu, navrhol včera na stretnutí ministrov obrany štátov Severoatlantickej aliancie podobný postup Európanom aj Jim Mattis.

Americký minister obrany údajne trval na tom, aby sa k tomuto cieľu rovnako zaviazali aj európske krajiny. Informoval o tom zdroj, ktorý sa stretnutia za zatvorenými dverami zúčastnil.

Americkí predstavitelia tieto tvrdenia odmietli komentovať. Diplomati však uviedli, že Mattisove poznámky Európe pripomenuli jeho tvrdé posolstvo z minulého roka. Vo februári 2017 vtedy ako nový minister obrany na stretnutí NATO povedal, že spojenci potrebujú splniť prísľuby výdavkov na obranu, inak riskujú menej vojenskej podpory zo strany Spojených štátov.

Mattis: Spojené štáty si splnia záväzky v NATO, ale musí aj Európa

Nový americký minister obrany James Mattis sa zastavil na dvojdňovom ministerskom stretnutí v Bruseli.

Americký minister na dnešnej (15. februára) tlačovej konferencii navyše uviedol, že Európski spojenci uznávajú výhradnú úlohou Severoatlantickej aliancie v spoločnej obrane. Reagoval tak na formujúce sa európske obranné jadro, okolo Stálej štruktúrovanej spolupráce Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO).

„Je jasné, že je potrebné do dokumentov Únie zakotviť to, že spoločná obrana je úlohou NATO a jedine NATO,“ uviedol Mattis.

Do spoločnej európskej obrany sa nezapojilo päť krajín

Európska spolupráca v obrane nabrala reálne a právne záväzné kontúry a je príležitosťou aj pre Slovensko.

Cieľ do roku 2024 splní ďalších osem krajín

Jim Mattis a ďalší ministri obrany na stretnutí v Bruseli diskutovali najmä o jednotlivých plánoch o tom, ako jednotlivé krajiny dosiahnu cieľ navýšenia obranného rozpočtu na 2 percentá HDP do roku 2024. Americký prezident Donald Trump je pripravený plány prehodnotiť na summite Severoatlantickej aliancie v júli.

Pätnásť z 28 krajín s výnimkou Spojených štátov pripravilo pre splnenie referenčného kritéria NATO stratégiu. Dvojpercentný cieľ si krajiny stanovili ešte v roku 2014, čím reagovali na ruskú anexiu Krymu po tom, čo európske krajiny štvrťstoročie znižovali svoje obranné výdavky.

Dnes už stanovený cieľ spĺňa okrem Spojených štátov aj Spojené kráľovstvo, Grécko, tri baltické štáty, Poľsko a Rumunsko. Do roku 2024 by ho malo splniť ďalších šesť krajín, medzi nimi aj Slovensko.

Slovenský obranný projekt pre PESCO prepája vojakov, výskum a vývoj, hovorí jeden z jeho autorov

Hoci sa do slovenského projektu Euroartillery zapojilo oficiálne zatiaľ len Taliansko, podľa jedného z jeho autorov, plukovníka VLADIMÍRA KAVICKÉHO, sa oň zaujíma ďalších 13 krajín. Rozsiahly projekty má financovať Európska únia prostredníctvom Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

Španielsko už deklarovalo, že cieľ do roku 2024 nenaplní. Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Taliansko, Portugalsko, Nórsko a Dánsko tiež zaostávajú. Maďarsko očakáva splnenie tohto cieľa v roku 2026.

Francúzsko zvýši svoje výdavky na obranu do roku 2025 o viac ako tretinu, no Nemecko, najväčšia európska ekonomika, by podľa predpokladov dvojpercentný cieľ v roku 2024 ešte nemala dosiahnuť. Paríž, rovnako ako turecká Ankara, by mali cieľ dosiahnuť už čoskoro.

Ministri obrany NATO: Zvyšujeme výdavky, posilňujeme spoluprácu

Včera sa na pravidelnom stretnutí ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bruseli stretli predstavitelia 29 členských štátov, vrátane nováčika Čiernej Hory.

Najdôležitejšími témami diskusie bolo navyšovanie výdavkov na obranu, posilnenie spolupráce v Afganistane, otázka spolupráce s EÚ, ako aj stav vzťahov v Rusku, či Iraku.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/5-vysledkov-bruselskeho-summitu-nato/
Výdavky na …

Spojené štáty hradia 70 percent výdavkov NATO

Otázka nízkych výdavkov na obranu v Európe už dlhodobo dráždi najmä Spojené štáty, ktorých nová národná obranná stratégia sa napriek rétorike amerického prezidenta zameriava na boj proti Rusku. Po viac ako desaťročí sa tak mení smer cielenia na islamských militantov.

Po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, „budú 80 percent rozpočtu Severoatlantickej aliancie stále tvoriť financie z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie,“ pripomenul na tlačovej konferencií generálny tajomník NATO, Jens Stoltenberg.

V súčasnosti Washington financuje približne 70 percent výdavkov NATO. Vojenskí analytici hovoria, že Európa je dnes ohrozená celým radom hrozieb, vrátane vojenskej modernizácie Ruska, radikálnych militantov, či kybernetickej vojne na počítačových sieťach, a preto im musí čeliť aj vlastnými kapacitami.

Ruská armáda: Súčasný stav a perspektívy nasledujúceho desaťročia

Švédsky výskumný inštitút FOI vypracoval podrobnú analýzu ruských vojenských spôsobilostí.

Partner

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner