Bulharský prezident: Trump chce štvorpercentný príspevok na obranu

Bulharský prezident Rumen Radev [Tramaev/ Shutterstock]

Americký prezident Donald Trump chce, aby jeho európski spojenci prispievali na obranu štyri percentá svojho HDP. Väčšina krajín však nespĺňa ani súčasný, dvojpercentný cieľ.

„Tento summit je veľmi dôležitý, pretože musí ukázať jednotu, solidaritu a rozhodnosť. Nanešťastie máme viac otázok, ako odpovedí. Prezident Trump, ktorý mal prejav ako prvý, hovoril o vyššom príspevku na obranu – namiesto dvoch percent, ktoré nespĺňame, chce štyri percentá,“ povedal bulharský prezident Rumen Radev včera (11. júla) na summite NATO v Bruseli.

V Bruseli sa začal summit NATO, Trumpova kritika Nemecka neprestáva

Americký prezident prichádza na summit s jednou požiadavkou: „Krajiny NATO musia platiť viac, Spojené štáty musia platiť menej. Veľmi nespravodlivé!,“ tweetoval Trump.

Nasledovalo ticho…

Hneď po svojom prejave Trump odišiel. Bulharský prezident uviedol, že bol jediný, kto na jeho vyhlásenie zareagoval, no k slovu sa dostal až ako pätnásty v poradí. Generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberg požiadal o reakciu na slová amerického prezidenta.

„Spýtal som sa (Stoltenberga) na „čo ak“ scenáre. Čo sa stane s transatlantickým spojením, ktoré je chrbticou NATO, ak nedosiahneme dvojpercentný cieľ, nehovoriac o štyroch percentách,“ povedal Radev.

Uviedol, že po jeho otázke nasledovalo ticho a o atmosfére na summite povedal, že „nebola najpríjemnejšia“.

Bezpečnosť si nekúpite

„Nikto nehovorí o dvojpercentnom cieli“, hoci podľa jeho slov je to pre alianciu existenčná otázka.

„NATO nie je burza, na ktorej by ste si bezpečnosť mohli kúpiť. NATO je zväzom zvrchovaných krajín, ktoré sú spojené strategickými cieľmi a spoločnými hodnotami. Na druhej strane má však prezident Trump pravdu. V dnešnom svete neistoty a rastúcich hrozieb musí každá krajina prispievať. Každá by mala dodržiavať článok 3 a budovať efektívne kapacity,“ uviedol bulharský prezident.

Radev, ktorý je bývalým vojenským pilotom a veliteľom vzdušných síl, pripomenul, že aj bulharská vláda sa veľmi zdráhala vyčleniť rozpočtové prostriedky na zlepšenie obranných kapacít.

Na samostatnej tlačovej konferencii sa Stoltenberga pýtali na zvýšenie súčasného dvojpercentného cieľa. Generálny tajomník NATO povedal, že ho najprv musíme dosiahnuť a až potom môžeme diskutovať o jeho zvýšení.