Český súd prepustil významného lídra sýrskych Kurdov, Ankara zúri

Salih Muslim [EPA-EFE/STRINGER]

Český súd dnes ráno (27. februára) prepustil zadržiavaného, bývalého lídra časti sýrskych Kurdov, o ktorého vydanie požiadala Ankara. Hoci sa špekulovalo, že by Praha mohla na oplátku žiadať vydanie dvoch v Turecku odsúdených Čechov, nestalo sa tak.

Salih Maslem, bývalý spolupredseda strany Demokratickej únie (PYD), ktorá pôsobí najmä v regióne sýrskej Rojavy, bol v sobotu (24. februára) zadržaný v Prahe na základe tureckej žiadosti. Údajne sa mal zúčastniť neverejnej konferencie, ktorá sa uskutočnila za prítomnosti európskych a amerických predstaviteľov.

Za dolapenie lídra časti sýrskych Kurdov vypísalo turecké ministerstvo vnútra odmenu takmer jeden milión dolárov. Považuje ho totiž za jedného z najhľadanejších teroristov.

Súd v Prahe však žiadosť Turkov aj nabádanie najvyšších predstaviteľov kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie prehliadol.

„Rozhodnutie o prepustení je právoplatné, pretože sa obe strany vzdali práva sťažnosti,“ uviedla pre iDnes hovorkyňa súdu, Markéta Puci. Maslemov právnik podľa nej súdu ponúkal okrem klientovho sľubu aj „záruku kurdskej organizácie”, tú však sudca Jaroslav Pytloun neprijal, píše český portál iDnes.

Turecko: Dvoch Čechov odsúdili na šesť rokov

Humanitárni pracovníci Markéta a Mirek mali podľa Turkov podporovať kurdské milície, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Turecký premiér Binali Yildirim včera (26. februára) vyhlásil, že Maslemovo vydanie je „skúškou pre nášho partnera v Severoatlantickej aliancii, Českú republiku“.

„Dúfam, že Česká republika vníma zmysel v boji proti terorizmu a tohto teroristu preto v solidarite s nami vydá,“ uviedol Yildirim.

Po Maslemovom prepustení označil hovorca tureckého parlamentu Bekir Bozdağ české rozhodnutie za „podporu terorizmu“. Dodal, že tento krok bude mať negatívny dopad na česko-turecké vzťahy.

Maslem čelí v Turecku obvineniam z narušenia územnej celistvosti štátu, či zabitia

V začiatkoch sýrskej občianskej vojny sa PYD pridalo na stranu kritikov sýrskej vlády. Rovnako kritická však bola strana aj voči sýrskej opozícii, ktorú obviňovala za podporovanie tureckej agendy na severe krajiny.

Strana sa v roku 2012 podieľala na vytvorení Ľudových obranných zložiek (YPG), ktoré začali v severnej Sýrii operovať a donútili jednotky prezidenta Assada stiahnuť sa z Kurdmi ovládaných oblastí. PYD aj YPG zohrali významnú úlohu v boji proti teroristickej organizácii ISIS a až do dnes stále intenzívne spolupracujú napríklad aj so Spojenými štátmi.

Ankara považuje PYD za predlženú ruku Kurdskej strany pracujúcich (PKK), teroristickej organizácie, ktorá pôsobí na juhovýchode Turecka. Hoci ešte v časoch turecko-kurdských rozhovorov o uzatvorení prímeria komunikovali Turci aj priamo s Maslemom, po páde rokovaní a zintenzívnení občianskej vojny v Sýrii ide o úlavných nepriateľov.

Proti tureckým jednotkám v Sýrii sa mal s Kurdami spojiť ich doterajší nepriateľ, prezident Assad

Sýrske štátne médiá informujú, že spojenie kurdských milícií a síl pro-Assadovského režimu v Afrine je „neodvratné“. Proti tureckej operácii Olivová vetva by sa tak spojili strany, ktoré na začiatku sýrskeho konfliktu bojovali proti sebe. Ankara správy označuje za falošné.

Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu čelí Maslem v Turecku obvineniam z narušenia jednoty a územnej celistvosti štátu, zabitia, pokusu o vraždu, poškodzovanie verejného majetku a za prepravu nebezpečných látok. Kurdský líder má byť podozrivý aj zo zosnovania bombového útoku na turecké bezpečnostné zložky v Ankare vo februári 2016, ktorý si vyžiadal 29 mŕtvych.

Operácia Olivová vetva, ktorú Turci odštartovali 20. januára, je namierená, okrem iných, aj proti príslušníkom PYD a YPG.

V Sýrii sa začala nová operácia: Turecká armáda proti americkým spojencom

Kľúčové kurdské sily a podpora amerických operácií v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát  v Sýrii čelí od soboty priamej tureckej operácií Olivová vetva.

Hoci sa Salih Maslem pohyboval v ostatných mesiacoch v Bruseli či Ženeve, na oficiálnu žiadosť o zadržanie odpovedala až česká polícia. Za jeho prepustenie vzápätí zorganizovali predstavitelia Kurdov demonštráciu v Prahe, ktorej sa zúčastnilo niekoľko sto demonštrantov.

Strana PYD v oficiálnom stanovisku označila zadržanie svojho bývalého lídra za „nemorálny čin, ktorý je v rozpore s hodnotami medzinárodných noriem a odráža rozsah tureckých schopnosti preniknúť do európskej arény“.

Špekulatívne podmienenie

Napriek tomu, že ešte včera médiá špekulovali o tom, že by českí predstavitelia mohli využiť Maslemovo zadržanie a žiadať za jeho vydanie návrat odsúdených Čechov Markéty Všelichovej a Miroslava Farkasa, turecký minister vnútra Abdulhamit Gul potvrdil, že k výmene nedôjde. Podľa jeho slov Česi oficiálne nič podobné nežiadali. „Zmienené osoby (Markéta a Miroslav) ostávajú vo väzení v provincii Van,“ citovala ministra agentúra Anadolu.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas boli zadržaní v novembri minulého roka pri pokuse o prechod turecko-irackej hranice. Hoci boli ich doklady aj prechod v poriadku, turecká polícia oboch zadržala s tým, že sú podozriví z príslušnosti k teroristickej organizácií.

Na sociálnych sieťach sa ale chválili fotografiami v uniformách Ľudového obranného hnutie (YPG), čo Ankaru nenechalo chladnou. Turecký súd ich v auguste odsúdil na viac ako šesť rokov odňatia slobody v tureckom väzení.