Čo summit Trumpa a Putina znamená pre Európsku úniu?

Podľa amerických médií sa Putin s Trumpom zahráva. [EPA-EFE/Anatoly Maltsev]

Kým v Bruseli Trump karhal svojich európskych spojencov v Severoatlantickej aliancii, v Londýne do pomykova uviedol nielen premiérku Mayovú, ale aj kráľovnú Alžbetu II. a pred summitom v Helsinkách označil Európsku úniu za „nepriateľa“, dialóg s Putinom označil sa „priamy, otvorený a vysoko produktívny“.

„Náš (americko-ruský) vzťah nikdy nebol horší ako teraz. To sa však zmenilo približne pred štyrmi hodinami,“ povedal v úvode tlačovej konferencie americký prezident Donald Trump po tom, ako medzi štyrmi očami diskutoval s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Témami očakávaného spoločného summitu bola najmä bilaterálna spolupráca, no prezidenti sa nevyhli ani najaktuálnejším otázkam, ako energetika, Sýria, konflikt na Ukrajine, Irán, boj proti radikálnemu islamskému terorizmu, kde by chceli obaja prezidenti prostredníctvom svojich bezpečnostných agentúr spolupracovať, či šírenie jadrových zbraní a spolupráca so Severnou Kóreou.

Zatiaľ čo diplomati z Bieleho domu spoločne s predstaviteľmi Kremľa – ako písal The New York Times – „nepochybne diskutovali o osude sveta“, Brusel a európske krajiny sa mohli len prizerať.

V Bruseli sa začal summit NATO, Trumpova kritika Nemecka neprestáva

Americký prezident prichádza na summit s jednou požiadavkou: „Krajiny NATO musia platiť viac, Spojené štáty musia platiť menej. Veľmi nespravodlivé!,“ tweetoval Trump.

Európske témy – plyn, Sýria a Ukrajina

Európska únia sa témou rozhovoru mohla stať za zatvorenými dverami. Počas tlačovej konferencie však bola stredobodom len niekoľkých zmienok.

Novinári sa v Helsinkách vrátili k téme plynovodu Nord Stream 2, ktorú Donald Trump načrtol ešte počas stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Americký prezident konštatoval, že kvôli povoleniu vybudovať plynovod považuje Nemecko za ruského „zajatca“.

V Helsinkách potvrdil, že s kancelárkou Angelou Merkelovou o téme „v pomerne tvrdom tóne“ diskutoval. „Nie som si istý, či je (vybudovanie plynovodu Nord Stream 2) v najlepšom záujme Nemecka, alebo nie,“ povedal šéf Bieleho domu a dodal, že Spojené štáty budú tomuto spôsobu dodávky plynu konkurovať.

Ruský prezident potvrdil, že Kremeľ podporuje plán, aby tranzit plynu cez Ukrajinu pokračoval aj potom, čo sa Nord Stream 2 sprevádzkuje, čo je aj jednou z podmienok Nemecka. „Sme pripravení rozšíriť zmluvu o tranzite, ktorá sa má skončiť budúci rok,“ uisťoval Vladimír Putin.

Nord Stream 2: Šefčovič sa zastal Trumpa, Kremeľ sa mu vysmial

Európska komisia podporila Spojené štáty v kritike nového ruského plynovodu. Hovorca ruského prezidenta hovorí o neférovej súťaži.

Spolupráca s Európskymi krajinami rezonovala aj v otázke Sýrie.

Trump potvrdil, že ruská strana zohrala v Sýrii dôležitú úlohu, čo „v istých ohľadoch pomohlo“ aj Spojeným štátom a ich spojencom. Putin dodal, že ďalší priestor na spoluprácu vidí v oblasti humanitárnej pomoci, o ktorej diskutoval už aj s francúzskym prezidentom Macronom.

„Spoločne s európskymi krajinami, vrátane Francúzska, toto úsilie vystupňujeme,“ uviedol.

Podľa šéfa Kremľa je potrebné zabezpečiť aj dostatočnú podporu krajinám ako Turecko, Libanon a Jordánsko, ktoré tlak utečeneckej krízy, súvisiacej s konfliktom v Sýrii, pociťujú najviac.

„Ak týmto krajinám pomôžeme, migračný tlak na európske štáty sa mnohonásobne zníži,“ povedal Putin.

Trump kritizuje Mayovú za mäkký brexit

Podľa amerického prezidenta by brexit, ktorý navrhuje britská premiérka Mayová, znemožnil uzavretie dohody o voľnom obchode s USA. Bývalý minister zahraničia Boris Johnson by bol, podľa neho, „skvelým premiérom“.

Brusel, podobne ako Kyjev, tiež s napätím očakával vyjadrenie oboch hláv štátov k otázke anexie Krymu. Americký prezident totiž ešte pred cestou do Európy tvrdil, že sa v oblasti amerického prístupu a prípadnej zmeny postoja v tejto téme „uvidí“.

Spojené štáty, podobne ako Európska únia práve v súvislosti s anexiou polostrova a vojenských zásahov na východe Ukrajiny uvalili na podniky a jednotlivcov v Rusku rozsiahle sankcie.

„Postoj prezidenta Trumpa v otázke Krymu je dobre známy a pevne si za ním stojí. Naďalej tvrdí, že anexia bola nelegálna. Náš názor je iný,“ vzal si pri odpovedi na novinársku otázku slovo ruský prezident.

„Sme pripravení brániť našu krajinu aj vtedy, ak v tom ostaneme úplne sami,“ ragoval po tlačovej konferencii Putina a Trumpa ukrajinský prezident Petro Porošenko na sociálnej sieti.

Trumpa už kritizuje aj Americká obchodná komora. V4 patrí k najzraniteľnejším

Americká obchodná komora odsúdila obchodnú politiku Bieleho domu. Slovensku patrí v rebríčku zraniteľnosti voči obchodnej vojne tretie miesto.

Putinova „neuveriteľná ponuka“

Najdiskutovanejšou témou v amerických médiách ostalo Trumpovo vyjadrenie, v ktorom spochybnil výsledky vyšetrovania vlastných štátnych agentúr. Tie v ostatných mesiacoch jednoznačne potvrdili zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

„Prezident Putin mi povedal, že (za zasahovaním) nebolo Rusko. Poviem to: nevidím žiadny dôvod, prečo by to (Rusko) bolo,“ prekvapivo podržal Kremľu stranu Donald Trump.

Ruský prezident obraňoval svoju krajinu tým, že spomínal spoločnosti, či individuálne osoby, ktoré mohli hrať v kauze amerických volieb úlohu, no neznamená to, že reprezentujú štát. „Tiež máte mnoho osobností v Spojených štátoch, vezmite si napríklad Georgea Sorosa s jeho multimiliardovým kapitálom,“ začal Putin naratívom, ktorý prebrali aj mnohí stredoeurópski politici. „Jeho pozícia a prístup nie je pozíciou Spojených štátov,“ vysvetlil Putin.

„(Pre nás) je to rovnaké,“ dodal.

Donald Trump poďakoval svojmu ruskému náprotivkovi, že v záležitosti prešetrenia ruského zasahovania do prezidentských volieb umožní odštartovanie spolupráce amerických a dvanástich ruských vyšetrovateľov.

„Myslím, že je to neuveriteľná ponuka,“ vyjadril sa šéf Bieleho domu.

Americkí analytici a mnohé médiá označovali včerajšie Trumpovo vystúpenie za najzmätočnejšie a najtrápnejšie vystúpenie americkej hlavy štátu v histórii.

Voči prezidentovmu účinkovaniu na helsinskom summite sa dokonca ohradili aj niektorí republikáni: „Nikdy som si nemyslel, že uvidím deň, kedy bude americký prezident stáť na pódiu s ruským prezidentom a vinu za ruskú agresiu hodí na Spojené štáty. Je to hanebné,“ napísal senátor za štát Arizona, Jeff Flake.

Kritické boli aj médiá, ktoré v Spojených štátoch považuje za „korektné“ aj samotný prezident. „(Prezidentova) stratégia je to isté, ako umožniť kriminálnikovi vyšetrovať svoje vlastné zločiny. Je to hlúpe a naivné a prezident Trump musí jednoducho pokračovať lepšie,“ hodnotil politický analytik Fox News Douglas Schoen.

Únia: Spojené štáty zostávajú priateľom

Podľa Rady Európskej únie pre zahraničné veci, ktorá zasadala v Bruseli včera (16. júla), zostávajú Spojené štáty priateľmi Európskej únie, napriek tomu, že šéf Bieleho domu označil Úniu v obchodných záležitostiach za nepriateľa.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že ministrom odporučila, aby sa téma transatlantických vzťahov stala centrom diskusie na niektorom z najbližších pravidelných stretnutí.

DPA informovala, že ministri by o téme mali spoločne hovoriť koncom augusta na neformálnom stretnutí v Rakúsku. Oficiálna debata by mohla nasledovať na októbrovom zasadnutí v Bruseli.

Donald Trump: Európska únia je nepriateľ

Na kritiku amerického prezidenta reagoval šéf Európskej rady výzvou na reformu Svetovej obchodnej organizácie. V pondelok 16. júla sa Donald Trump stretáva s Vladimirom Putinom a Európska únia s Čínou.

Návšteva Európy, ale najmä Helsinský summit opäť umožnil Európskej únii a jej predstaviteľom nazrieť za dvere americkej administratívy a diplomacie pod Trumpovým vedením. Podľa šéfa Bieleho domu sa konštruktívnejšie diskutuje s ruským lídrom, ako s vlastnými európskymi spojencami. Členské štáty EÚ, ale aj NATO tento fakt musia vziať na vedomie, či sa im to páči, alebo nie; či boli doterajšie skúsenosti alebo spolupráca s americkou administratívou rovnaká alebo iná.

Trumpovo účinkovanie na svetovej scéne muselo Brusel za ostatný týždeň utvrdiť v tom, že spoliehať sa na iné, ako vlastné sily, je každým dňom náročnejšie. Hoci je spolupráca dvadsať sedmičky (a aj odchádzajúcej Veľkej Británie) komplexná a zložitá, Európa dnes inú alternatívu nemá.